Herman chce v resortu kultury výrazně zvýšit platy

8. 7. 2014 13:26

Jedno procento ze státního rozpočtu pro resort kultury, jak o to usilovaly mnohé české vlády, by Ministerstvo kultury mělo mít v roce 2017. Jde o rozpočet ministerstva bez výdajů na církve, s nimi by to přibližně bylo 1,3 procenta státního rozpočtu. Řekl to dnes novinářům po návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky v jeho úřadě ministr kultury Daniel Herman. Oba politici jednali především o rozpočtu resortu na příští rok a navýšení platů pracovníků v kultuře.

Herman chce v resortu kultury výrazně zvýšit platy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Proti současnému rozpočtu by se v případě, že by činil procento státního rozpočtu, měly výdaje resortu zvýšit asi o třetinu. „Ten krok musíme učinit v souvislosti s přípravou rozpočtu na příští rok," uvedl Herman.

„Výrazně se snažíme zvýšit výši platů, která je v resortu velmi neuspokojivá. Navyšujeme objem mzdových prostředků na platy, ještě není dohoda o navýšení platových tarifů," řekl premiér k současnému stavu jednání o zvýšení platu státních zaměstnanců.

Kulturní politika bude pro českou vládu prioritou

Podle Hermana je průměrný plat pracovníků v kultuře 22.200 korun, v některých příspěvkových organizacích ale třeba 18.000 i 16.000 korun, jako je tomu podle něj třeba v Národním památníku Terezín. O této instituci se prý s premiérem bavili i v souvislosti s možnou snahou dostat jej na seznam UNESCO.

Premiér chce ještě do vládních prázdnin navštívit v úřadech všechny ministry, zhodnotit, jaké priority mají ještě před sebou a co se vládě za necelého půl roku povedlo. MK není prý prvním resortem náhodou - dříve bylo často „Popelkou", resortem, který často trpěl vládními škrty. „I tady nastane změna, kulturní politika, agenda, kterou se MK zabývá, bude pro novou českou vládu prioritou," uvedl Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jako když chce p*chat tvou holku.“ Sudetští Němci budou koukat: Významný muž promluvil

8:30 „Jako když chce p*chat tvou holku.“ Sudetští Němci budou koukat: Významný muž promluvil

Expert na PR Jakub Horák, který před dvěma lety kampaní „Pusťte nás na ně“ dostal Piráty do Sněmovny…