Herman hájil před čtenářem Havla: Jestli rozumíte psanému textu, nemůžete už nikdy říct, že hájil humanitární bombardování

21.02.2015 16:23

Ministr kultury, lidovec Daniel Herman, se v odpovědi na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz zastal exprezidenta Václava Havla. Tomu je podle něj stále podsouváno, že v roce 1999 podporoval "humanitární bombardování" Jugoslávie, a přitom to prý bylo úplně jinak, jak prý vidí každý, kdo dokáže porozumět psanému textu.

Herman hájil před čtenářem Havla: Jestli rozumíte psanému textu, nemůžete už nikdy říct, že hájil humanitární bombardování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Čtenáře ParlamentníchListů.cz zajímalo, jak se ministr Herman dívá na bombardování Jugoslávie v roce 1999 a zda se ztotožňuje s pozitivním postojem, který k tomuto zákroku měl Václav Havel, kterému je v této souvislosti přisuzován termín "humanitární bombardování".

Herman ovšem upozornil, že Václav Havel sám tento termín nikdy nepoužil a celkově je jeho nadšeně válečnický postoj spíše mýtem.

Dohledal dokonce slova, která měl tehdy skutečně pronést Václav Havel v rozhovoru pro agenturu Reuters: "Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: Nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: To, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO," měl uvést tehdejší český prezident předtím, než odletěl do USA. Podle Hermana je smysl těchto vět jednoznačný a k jeho pochopení stačí rozumět psanému textu.

Otázka s odpovědí ministra Hermana ZDE

Podle Hermana nemůže nadšeně podporovat bombardování měst nikdo, kdo je normální, ale za určitých okolností musíme volit ze dvou zel a vybrat to menší. "Když jde o to zastavit diktátora, který vraždí lidi, zatím se to nikdy nepovedlo laskavým domlouváním," napsal. Dějiny by prý vypadaly úplně jinak, kdyby se v samotných začátcích někdo postavil Hitlerovi, a totéž platí o jugoslávském prezidentu Slobodanu Miloševičovi. "Slobodan Miloševič byl agresivním autoritářským vůdcem, který izoloval svůj národ a způsobil utrpení ostatním národům. Bylo třeba ho zastavit," zdůrazňuje, ačkoliv připouští, že dějiny nejsou vždy černobílé, zejména v situaci občanských válek.

"Bombardování není v tomto případě vedeno zištným hmotným zájem, ale snahou bránit liská práva. V tomto ohledu byl postoj Václava Havla tehdy pochopitelný a s ohledem na jeho politiku lidských práv zcela konzistentní," uzavřel ministr kultury.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…