Historici řeknou: Tragédie. Ale stejně budou mladí na dnešek rádi vzpomínat, myslí si Ivan Hoffman

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
06.01.2024 17:17 | Komentář

„Ne nadarmo se říká, že největšími nepřáteli historiků jsou pamětníci,“ připomíná publicista Ivan Hoffman. Podle něho jsou zkreslené představy jak dnešní mládeže, tak pamětníků. „Na tuto dobu, která bude v učebnicích líčena jako jedna obrovská politická, ekonomická a společenská tragédie, budou coby pamětníci vzpomínat s nostalgií, kterou si nenechají kazit historiky,“ usuzuje o dnešní mládeži, která teď řeší jiné otázky.

Historici řeknou: Tragédie. Ale stejně budou mladí na dnešek rádi vzpomínat, myslí si Ivan Hoffman
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Možná znáte novoroční přání: „Ať je nový rok lepší, než bude!“ Na první pohled je to nonsens, ten rok bude, jaký bude, takže lepší, než bude, logicky být nemůže. Anebo může? Vtip je v tom, jak se ptáme. Bude nový rok takový, jakým nám ho udělají politici, obchodní řetězce, úředníci nebo média? Anebo bude takový, jakým si ho uděláme my? Je na nás, zda svedeme udělat si nový rok lepší, než jak nám ho bude nutit stát, EU anebo obsluha globálního finančního kasina.

Nápovědou ohledně budoucnosti je minulost. Když s mými vrstevníky vzpomínáme na minulost, shodneme se, že byla lepší, než byla. Jinak řečeno byla lepší, než jak ji černobíle líčí historici. Mimochodem, ne nadarmo se říká, že největšími nepřáteli historiků jsou pamětníci. Každá doba má svá omezení, v každé existuje byrokratická šikana a totalitní praktiky. V každé době ale také člověk tráví čas s přáteli, sportuje, tančí, zahradničí anebo cestuje…

Jsou-li představy dnešní mladé generace o minulosti, kterou nezažila, povrchní a zkreslené, stejně povrchní, zkreslené a neúplné byly zamlada i naše představy o minulosti, kterou jsme nezažili. Třeba o životě v protektorátu. Nikdo nám totiž ve škole neukazoval fotografie dokumentující čilý společenský život zaměstnanců českých továren vyrábějících zbraně pro wehrmacht. Podobně v naší představě o československé první republice se hlavně střílelo do protestujících dělníků a nechápali jsme, jak ten strašný kapitalismus mohl někdo kromě kapitalistů přežít.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Někdo třeba chválí 90. léta, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 06.01.2024 17:28:51
Naposledy jsem to četl od Davida Ondříčka. Za mě tedy tak skvělá nebyla. Nic proti uměleckým kvalitám kameramana Miroslava Ondříčka, ale jejich rodina se měla za všech režimů dobře. Když jsem si já přišel do banky pro úvěr, tak se mi vysmáli, protože jsem neměl nemovitý majetek, kterým bych ručil. Prostě naše rodina vstoupila do kapitalismu s holou zadelí a kdo doháněl nedostatek financí větším pracovním úsilím, tak se mu zase obvykle rozpadla rodina.

|  11 |  0

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…