Na letních olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách Emil Zátopek zářil coby nositel tří zlatých medailí. Celý svět s obdivem hleděl na českoslovenkého atleta a vojáka, který vytrvale běžel za svým cílem a nedal se nikým zastavit.
Historik Petr Blažek a badatel Radek Schovánek, kteří jsou oba spojení s Ústavem pro studium totalitních režimů, tvrdí, že na Zátopka je třeba hledět nikoli jako na sportovního poloboha, ale jako na člověka, který od roku 1954 spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností.
„Já si rozhodně nemyslím, že by se Zátopek měl vykreslovat tímto oslavným způsobem. Uměl rychle běhat, vyhrál olympiádu, to mu neberu, ale zcela jistě ho nelze považovat za morální vzor,“ uvedl pro Echo24 Schovánek a poukázal přitom na novinové články, které v 50. letech Zátopek podepsal. Varoval v nich před kapitalistickými špiony, kteří chtějí zmařit krásnou československou socialistickou budoucnost a schvaloval komunistickou justiční vraždu Milady Horákové. Pokud to tedy opravdu psal on a nešlo jen o pokus komunistické propagand využít slavnou osobnost.
Manželka Dana Zátopková svého muže až do posledních dní svého života bránila a zdůrazňovala, že nikdy nic podobného nepsal ani veřejně neříkal. O politiku se prý nezajímal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp