Řecko čeká herkulovský úkol
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že Řecko čeká při zpracovávání žádostí o azyl a vracení migrantů „herkulovský úkol“. „Potřebujeme relokovat 6 000 lidí měsíčně. Předpokládáme, že tohoto čísla dosáhneme, protože členské státy při této i při předchozích schůzkách slíbily, že dostojí svým slibům (pomoci),“ řekl. Podle něj 4 000 lidí z unijních a mezinárodních úřadů a z Řecka začne „okamžitě“ pracovat na realizaci dohody.
Česko Řecku pomůže
Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Praha je připravena Athénám pomoci. „Předpokládám, že už v pondělí na jednání vlády by nás informoval ministr vnitra o tom, jakým způsobem Česká republika bude participovat na posílení technické pomoci Řecku, tak abychom celý ten mechanismus uvedli do života,“ řekl.
Je třeba obnovit fungování Schengenu
Dohoda s Tureckem má být způsobem, jak zastavit masivní příliv migrantů do Evropy přes Balkán. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale zdůraznil, že pro skutečné řešení uprchlické krize je třeba také zajistit vnější hranici EU a obnovit fungování schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Podobně se vyjádřil i Sobotka, podle něhož EU získala dnešní dohodou čas k dalším opatřením na ochranu hranic.
Davutoglu vyjádřil přesvědčení, že dohoda odradí migranty od toho, aby hledali pomoc pašeráků lidí při cestě do Evropy. Zároveň by podle něj měla podpořit legální imigraci. Dohodu označil za spravedlivou k oběma stranám, podle něj se ukazuje, že EU a Turecko mají společnou budoucnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk