Historik Blažek bojuje za medaili pro bratry Mašínovy: Odboj není procházka růžovým sadem

03.07.2022 9:31

Čtyři členové skupiny bratří Mašínů – Ctirad Mašín, Milan Paumer, Václav Švéd a Zbyněk Janota – získali po pětiletém řízení uznání, že byli účastníky odboje a odporu proti komunismu. Byl tak vyslyšen mimo jiné podnět historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů. Píše to server iRozhlas.cz.

Historik Blažek bojuje za medaili pro bratry Mašínovy: Odboj není procházka růžovým sadem
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Odbojáři si podle historika Blažka uznání zaslouží, neboť vnímali, že situace po roce 1948 je natolik hrozná, že je třeba se režimu postavit na odpor se zbraní v ruce.

Informací, které ministerstvo obrany shromáždilo, bylo podle jeho slov opravdu velké množství. „K činnosti té skupiny se dochovaly statisíce stránek. Zejména z archivu bezpečnostních složek, ale i Národního archivu. K dispozici měli i dosavadní literaturu, která je bohatá. I proto to trvalo tak dlouho,“ zmínil Blažek.

„Ctirad Mašín byl jednou z hlavních tváří této skupiny. Ministerstvo rozhodlo, že součástí odbojové činnosti je i jeho služba v armádě Spojených států amerických. Máme z toho velkou radost,“ dodal Blažek.

Hovořil však i o tom, že působení skupiny bratří Mašínů provázejí spory, především s ohledem na útěk z komunistického Československa. „Je to ozbrojený odboj. A to samozřejmě není procházka růžovým sadem. Provází to situace, které jsou hraniční a vypjaté. Osobně se domnívám, že ministerstvo obrany zvážilo všechny okolnosti. A ty dokumenty a svědectví jasně dokládají, že se všechna ta činnost dělá s cílem obnovit svobodu a demokracii,“ podotkl Blažek, že vnímali, že situace po roce 1948 je tak hrozná, že je třeba se režimu postavit na odpor se zbraní v ruce.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…