Historik se vysmíval Okamurovi: Vašim poslancům chybí základní znalosti. Nabízím doučování z historie a myšlenek Václava Havla

08.10.2019 17:20

Docent historie a bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Stehlík už se podle svých slov nemůže dívat na to, jaké nesmysly vypouštějí do prostoru poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Všem devatenácti zákonodárcům za toto hnutí proto nabídl, že je zcela zdarma historii doučí, aby říkali pravdu, když už se vracejí do historie. A z SPD mu přišla odpověď. Přidali se i publicista Tomáš Vyoral a advokátka Monika Čírtková.

Historik se vysmíval Okamurovi: Vašim poslancům chybí základní znalosti. Nabízím doučování z historie a myšlenek Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Někdejší děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Stehlík nevěřícně sleduje, jaké historické nesmysly jsou schopni z úst vypustit poslanci Okamurova hnutí. „Nemohu se zbavit dojmu, že jde o fatální nedostatek zcela základních znalostí. Považuji proto za svoji profesní povinnost podat vám pomocnou ruku,“ stojí v dopise, který Stehlík publikoval na sociální síti Facebook.

Nabídl jim proto pomocnou ruku. Je prý ochoten zcela zdarma pro poslance SPD uspořádat půlroční kurz, na němž by jim vysvětlil i základní pojmy, jako jsou nacionalismus, totalita, demokracie a tak podobně.

Uznal, že jeho nabídka může na první pohled vypadat absurdně, ale míní ji vážně.

Okamura taktéž na sociální síti odpověděl, že nabídku vnímá jako nátlak, aby se na historii díval „těma správnýma očima“.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Dnes ráno jsem se musel pousmát. Neúspěšný kandidát KDU-ČSL a náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík mi poslal otevřený dopis, kde nabízí SPD kurz historie zdarma, aby nás prý poučil, abychom se na historii dívali těma ‚správnýma očima‘. Co na to říct? Historii by si měli naopak nastudovat lidovci, aby přestali jezdit na sjezdy sudetoněmeckého landsmanšaftu, který prokazatelně založili kovaní nacisté a fašisté, kteří chtěli zlikvidovat český národ. A mrzí mě, že už i Národní muzeum začíná být zpolitizovanou sluníčkářskou institucí, kterou zneužívá neúspěšný kandidát lidovců ke svému zviditelnění za každou cenu,“ vypálil Okamura.

Advokátka Monika Čírtková k tomu doplnila, že by se historik Michal Stehlík měl naučit správně oslovovat místopředsedu Poslanecké sněmovny, když už Okamurovi píše dopis.

„Pokud píšeme dopis poslanci, oslovujeme jej ‚vážený pane poslanče‘, resp. je-li dotyčný místopředsedou Poslanecké sněmovny, ‚vážený pane místopředsedo‘. V případě, že si ho nevážíme, pak ‚pane poslanče‘, ‚pane místopředsedo‘, opravdu už humpolácky ho můžeme oslovit ‚pane Okamuro‘. Ale nikdy, opravdu nikdy, nezačínáme dopis, navíc takto formalizovaný, slovy ‚dobrý den‘. Zejména ne tehdy, pokud chceme vypadat jako vzdělaný historik (což se v signatuře píše s malým ‚h‘), který chce poučovat ostatní,“ poznamenala advokátka.

Tomáš Vyoral doplnil, že si Michal Stehlík „hraje na machra, ale nemá na to“. „Pro všechny, kteří jsou strašně nadšeni švandou ‚apolitické‘, ideologicky uvědomělé části FSV UK. Aneb když si doc. PhDr. Ph.D... hraje na machra, ale nemá na to...,“ uvedl doslova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…