Historik uzemnil Radka Bangu za křik kvůli lebkám na košilích Ortelu. Přidal FOTO jako důkaz

02.12.2016 15:06 | Zprávy

Bouře ve sklenici vody. Tak by se dle historika Masarykova muzea v Hodoníně Marka Vařeky dalo označit nařčení skupiny Ortel z propagace nacismu, které se dle hudebníka Radka Bangy měli členové kapely dopustit tím, že si na předávání cen Českých slavíků vzali košile s lebkami, které připomínají znaky nacistických jednotek SS. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Vařeka prostřednictvím výkladu historického využití symboliky lebky se zkříženými hnáty Bangovo kategorické tvrzení vyvrací.

Historik uzemnil Radka Bangu za křik kvůli lebkám na košilích Ortelu. Přidal FOTO jako důkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Ortel

Když si skupina Ortel přišla na pódium převzít ocenění za druhé místo v kategorii skupina roku, v publiku sedící hudebník Radek Banga na protest začal pískat a poté se s manželkou a několika dalšími lidmi zvedl a odešel ze sálu. Svoje gesto později odůvodnil tím, že členové kapely měli na sobě košile s vyobrazenou lebkou a zkříženými hnáty, které připomínají znaky nacistických jednotek SS. „A pak si přijde Ortel s umrlčími lebkami na košilích a dá celému národu tímto symbolem najevo, jakým směrem smýšlí. Jsem zarmoucen faktem, že tomuto zjevnému propagování nacismu nejen přihlížel celý sál, ale většina dokonce tleskala,“ uvedl Banga. 

PLNÉ ZNĚNÍ BANGOVA VYJÁDŘENÍ

„To je ptákovina,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz historik Marek Vařeka. Vyobrazení lebky se zkříženými hnáty dle něho nemusí automaticky znamenat šíření nacismu, protože tento symbol se používal dávno před vznikem Hitlerovy Třetí říše.

Lebka se zkříženými hnáty je jednou z insignií, která má své místo v katolickém i pravoslavném křesťanském učení. Pojí se k ní legenda, která říká, že po ukřižování Ježíše Krista se objevila prasklina ve skále, kde našli lebku prvního člověka Adama. Vařeka může dosvědčit, že v Chrámu Božího hrobu v Izraeli, který byl vystaven na místě předpokládaného ukřižování Ježíše Krista, lze prasklinu skutečně najít.

Zatímco v pravoslaví se lebka se zkříženými hnáty objevuje na ikonách jako znak spásy lidstva a sebeobětování, katolická víra tento symbol vykládá jako připomínku pokory člověka před Bohem a uvědomění si smrtelnosti. Vařeka uvádí, že i v Čechách můžeme na náhrobcích najít lebky se zkříženými hnáty. „V našich zemích (země Koruny české) se s lebkami a hnáty setkáváme od středověku až do poloviny 19. století,“ vysvětluje. Na prostějovském hřbitově pod takovým náhrobkem například leží důstojník, který padl v občanské válce v Rusku kolem roku 1920. Na křížích podél cest se symbol lebky a hnátů objevuje prakticky do 20. století.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Štěchová

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…