Historky od mocného „Saši" Nováka: Pozvali podnikatele do hangáru, nasadili si „uši" a dojednávali kšefty

10.05.2014 12:31

Jména lobbistů Alexandra Nováka a Ivo Rittiga vyplouvají na povrch v souvislosti s další korupční kauzou. Server Lidovky.cz informuje o případu kolem leteckých tendrů za více než čtvrt miliardy korun. Z policejních odposlechů vyplývá, že mohli ovlivňovat, kdo zakázky Ministerstva zemědělství získá. Podmínka úspěchu byla jasně stanovená na 13 procent z celkové ceny zakázky.

Historky od mocného „Saši" Nováka: Pozvali podnikatele do hangáru, nasadili si „uši" a dojednávali kšefty
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Alexandr Novák u soudu
reklama

Schůzek, kde se řešily podmínky pro uspění v tendru, bylo více. Říkali tomu „povídat si jako kosmonauti" nebo „sedět s ušima", popisuje server Lidovky.cz. Dějištěm schůzek prý byl nejčastěji nenápadný hangár na chomutovském letišti. Průběh byl vždy stejný. Nejprve se zkontrolovala místnost, poté pozvaný host a nakonec byl dotyčný požádán, aby si vypnul mobilní telefon a vyndal z něj baterii.

Severočeský podnikatel a bývalý politik Alexandr Novák prý každému u stolu rozdal zvláštní zařízení. „Účastníci se po celou dobu bavili prostřednictvím mobilního zařízení na zkreslování hlasu a znemožnění prostorového odposlechu." V hangáru pak měly podle svědků padat konkrétní podmínky, které bylo třeba pro úspěch v tendru splnit. Podmínkou prý bylo přinést igelitku s 13 procenty z ceny zakázky.

Server Lidovky.cz uvádí i přepisy odposlechů: „Já jsem si myslel, že je to na tlumočení, ty vole." „Jo, vy jste seděli s těma ušima! Akorát ono už to je taky zastaralá věc. Už to taky dokážou rozkliknout." Jde o část rozhovoru Miloše Baláka, jednoho z uchazečů o zakázky, s jeho kolegou Karlem Frankem. Rozhovor prý velmi připomíná průběh schůzek u Nováka v hangáru, tak, jak je líčí obžaloba.

Rittig mohl být na vrcholu korupční pyramidy

V zakázkách na hašení a vápnění lesů z roku 2012 v celkové hodnotě 305 milionů korun bez DPH prý hrál podle všeho významnou roli i lobbista Ivo Rittig. I jeho jméno totiž v odposleších padlo a z kontextu vyplývá, že ho obžalovaný František Šafránek, který o tendr soutěžil, považoval za vrchol celé korupční pyramidy.

Advokátka Ivo Rittiga Karolína Babáková však jeho účast na zakázkách Ministerstva zemědělství na hašení a vápnění lesů odmítá.

Server uvádí další sekvenci z odposlechu. „Já mám takový dojem, že Saša je pod tlakem, tak si vymysleli, že ho Svěcený nahrál, a tlačí teď na nejvyššího bosse, na Rittiga." Josef Svěcený, jehož jméno v odposleších zaznělo, prý o zakázky také usiloval. A proto i jeho čekala schůzka v leteckém hangáru. Vše se ale zhroutilo, když o podmínce odvést podíl ze zakázky řekl své obchodní partnerce Jarmile Vodňanské. Lidovky.cz uvádějí, že ta se hned obrátila na policii.

Další schůzku už nahrávala policie. Na ní se sešli Jarmila Vodňanská s Novákovým komplicem. Ten jí podle informací Lidovek.cz potvrdil povinnost „nějaké procento odsypat". „Na tyto věci musíte myslet už v nabídkách. Nemůžete to dostat, pokud nemáte budget," vysvětloval jí Michal Valeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…