Hitler na obálce? Nakonec proč ne, říkají odborníci

08.11.2010 12:49 | Zprávy

Týdeník Reflex vyšel opět z kontroverzním obalem. Redakce se však žaloby bát nemusí, alespoň ne ze strany zobrazeného. O to větší reakce se však dá očekávat u čtenářů, zvláště těch, co neholdují nacismu.

Hitler na obálce? Nakonec proč ne, říkají odborníci

Snad každé malé dítě pozná, kdo je ten člověk a co v dějinách způsobil. Po lehkém nepochopení se dostaví i vyděšení, proč má mít masový vrah na tváři růž z políbení a titulek ,,Miláček". Není to trochu moc?

Šéfredaktor týdeníku reflex Pavel Šafr pak v editorialu vysvětluje proč. Varuje před nástupem totality v Evropě, jež může být rafinovanější, než si mnoho lidí představuje. Může přijít silný vůdce, který prostě bude pro voliče sexy.

Je militantní

"Rétorika Reflexu se s příchodem Pavla Šafra proměnila. Jeho styl je opravdu militantní, útočný, což dokazují víceméně všechny obálky. Jeho předchůdce Petr Bílek byl v porovnání s ním jemný," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz mediální expert Karel Hvížďala.



Více:
Šéf Reflexu je militantní. Tak vysvětluje útoky na Véčka Hvížďala

V Německu stěží

"Pokud jde o Adolfa na obálce Reflexu, podle mých zkušeností by to seriózně se tvářící tisk v Německu nedal na titulku - a jinde by právě tento obrázek neměl smysl," argumentuje redakci mediální odborník Josef Musil z UJAK Praha.

Musil zároveň dodal, že zná média, která by to v současnosti pustila i v Německu. "Takže Reflex se tím zařazuje po bok ostatních," dodal Musil.

V souvislostech

"Těžko říci, proč pořád volí Reflex hitlerovskou tematiku. Ale celá věc se sama nabízí. Nedávno německá kancléřka Merkelová prohlásila, že multikulturalismus skončil, jelikož se prostě přistěhovalci odmítají učit německy," vysvětlil redakci politolog Miloš Polák.

"Navíc vemte si debatu, která se točí kolem knihy německého bankéře Sarazzina, který o problémech Němců s přistěhovalci píše. Prodalo se přes 800.000 výtisků," dodává Polák.

Podle Poláka přispívá do debaty o diktátorech i nejuznávanější politolog současnosti Fareed Zakaria. "Ten tvrdí, že současný svět může z problémů dostat jen demagog, lhostejno zda levicový nebo pravicový," uzavřel Polák.



Dále:
Zaorálek hodnotí výrok Merkelové: Jen upouští páru z hrnce

Goliášem na Davida

Hitler není na obálce Reflexu poprvé. V minulosti se obětí fotomontáže s jeho podobiznou stal středočeský hejtman David Rath, který si vysloužil toto připodobnění ze stran redakce Reflexu za výroky o třetí říši a sociální politice.

Rathovi však došla trpělivost a podal na Reflex žalobu. Vrchní soud na konci září rozhodl v Rathův neprospěch a společnost Ringier se prozatím omlouvat nemusí. Rath se nicméně nevzdal.  "Ano, budu se dál odvolávat, nevzdám se," sdělil ParlamentnímListům.cz poslanec David Rath.

Více čtěte:
"Hitler" Rath boj s Reflexem nevzdává. Ještě není konec

Více o obálkách Reflexu:
Nebudu jako Paroubková. Za mou nahou kresbu se soudit nechci
Bárta jako Napoleon s podvazky. Reflex opět šije do véček

Reprofoto: Reflex

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

20:44 Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

Po několika měsících boje s těžkou nemocí zemřel šéfredaktor Svobodného rádia Vladimír Kapal. Noviná…