Hladomor v Madájí končí. Lidé jásají i zuří

12. 1. 2016 22:10

Obyvatelé obleženého syrského města Madájá vítají konvoje s humanitární pomocí většinou radostně. Někteří ale na pracovníky OSN vykládající potraviny a léky křičeli, proč jim příjezd trval tak dlouho. Organizaci Thomson Reuters Foundation to řekl Pawel Krzysiek z Mezinárodního výboru Červeného kříže, který byl mezi těmi, kdo vykládali kamiony, jež dorazily v pondělí do Madáji.

Hladomor v Madájí končí. Lidé jásají i zuří
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Islámští teroristé zcela zničili syrské město Kobaní, kde žijí především Kurdové.

Podle některých zpráv tam v minulých třech měsících zemřelo hlady několik desítek lidí. "Mnozí se radovali, tiskli nám ruce, ale někteří zlobně volali, proč jedeme tak pozdě," řekl Krzysiek. Bylo prý "srdcervoucí", kolik lidí čekalo na příjezd aut. "Někteří říkali, že se jim zdá o chlebu. Jedna žena mi ukázala fotografii talíře s pokrmem, který vypadal docela dobře, ale bylo to prý jen listí ochucené kořením a solí," řekl Krzysiek. Bylo údajně běžné přidávat do pokrmů mnoho soli, protože to vyvolávalo žízeň a množství vody v žaludku pak zahánělo pocit hladu.

Děti trpí hladem

Stanice NBC News přinesla zprávu, že mezi vyhladovělými lidmi v Madáji je také syrsko-americká rodina, která odjela před deseti lety z Pensylvánie, aby se v Sýrii věnovala vývozu ovoce. "Děti trpí hladem, nejmladšímu jsou tři roky a má stále hlad," řekla stanici telefonicky žena.

Otec a tři z dětí mají údajně americké občanství. Žena řekla, že rodina odjela do Sýrie v roce 2006, aby se věnovala obchodování s jablky, ale teď se chce vrátit do USA.

Otec se údajně už loni přihlásil americkému ministerstvu e-mailem se žádostí o pomoc. Měl prý na listopad sjednanou schůzku na americkém velvyslanectví v Libanonu, aby si obnovil americký pas, ale nedostal se tam kvůli blokádě silnic v okolí města. Podle NBC přišla odpověď, v níž stálo, že ministerstvo nemůže v záležitosti pomoci. K dotazu stanice úřad odkázal NBC na prohlášení, podle něhož zájmy USA v Sýrii zastupuje velvyslanectví České republiky. USA svou ambasádu v Damašku uzavřely roku 2014.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…