Hlas lidí není nad právem, utřel Benda z ODS u Jílkové odpůrce církevních restitucí

08.06.2012 5:20

Co bylo ukradeno, musí být vráceno, tvrdí koalice v souvislosti s církevními restitucemi. Nehledí ani na průzkumy veřejného mínění, ze kterých vyplývá, že většina Čechů je proti navrácení majetku církvím, tedy minimálně v takové podobě, jakou prosazuje vláda. Poslanec ČSSD Jeroným Tejc v ČT tvrdil, že koalice chce církvím vrátit více, než jí bylo za minulého režimu ukradeno.

Hlas lidí není nad právem, utřel Benda z ODS u Jílkové odpůrce církevních restitucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy
reklama

„Já neříkám, že to není správně, ale vracíme víc, než církev v roce 1948 vlastnila,“ uvedl v pořadu Máte slovo Jeroným Tejc. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD má vláda totiž v plánu vrátit i majetek, o němž bylo už v roce 1947 rozhodnuto, že církvi nepatří. Odhlasovala to tehdy ještě demokratická vláda.

Poslanec ODS Marek Benda však dál hájil vládou odsouhlasený zákon. Podle něj jsou církevní restituce férové a jsou nastavené stejně, jako bylo navrácení majetku soukromým osobám v 90. letech. „Dokonce ani hlas lidí není nad právem,“ prohlásil směrem k průzkumům veřejného mínění. „Ústavní soud řekl, že majetek má být vyplacen,“ dodal Benda.

Samotné vydání ale odpůrcům zákona, kteří v pořadu diskutovali, nevadí. „Ten zákon prolamuje úplně jiné období, než o kterém mluvíte,“ zlobila se spisovatelka Lenka Procházková, která letos v lednu podala trestní oznámení na vládu kvůli schválení restitucí. „Řekněte tady před diváky, že neprolamujete Benešovy dekrety,“ dožadovala se.

Benda se však dušoval, že se zákon skutečně bude týkat jen majetku po 25. říjnu 1948. To mu ale nevěřil rozzlobený bývalý hajný Jan Bouček, který v Máte slovo zastupoval lid. „Můžete mi říct, kdo to oceňoval? Kdo o tom rozhodoval a jak jste prováděli to oceňování?“ zeptal se politiků.

„Můžete mi říct, na co se ptáte?“ odsekl mu bývalý ministr kultury Jiří Besser, který je jedním z autorů zákona, a utrousil pár poznámek o erudovanosti na adresu hajného. „Bylo to oceňováno Vysokou školou ekonomickou a zkontrolováno společností Ernst & Young,“ dodal.

Ministryně Hanáková nebyla schopná do pořadu přijít

Bývalý hajný Bouček ale pokračoval. Pronesl několik čísel, na nichž chtěl dokázat, že zákon prolamuje Benešovy dekrety. To však Besserovi vadilo a vysmál se mu, že neustále něco čte, ačkoliv oni musí mluvit spatra. Tejc mu to však vrátil s poukázáním na Alenu Hanákovou: „Musím se zastat pana Boučka, protože vaše ministryně nebyla schopná říct jediné číslo z hlavy.“ V tom mu dala za pravdu i moderátorka Michaela Jílková a poznamenala, že ministryně kultury navíc ani do pořadu nepřišla, a tak nejdřív povolala svého náměstka, až nakonec dorazil diskutovat její předchůdce Besser.

Exministr se pak jal zase vysvětlovat: „Předpokládáme, že bude vydáno 59 miliard, ne že je vydáme, to je to, co vy pořád nechcete pochopit,“ pokračoval s tím, že církve budou skutečně muset dokázat, zda jim daný majetek patřil k 25. říjnu 1948. Benda navíc připustil, že je sice nepravděpodobné, ale stále možné, že všechny peníze vyplaceny nebudou – např. když si o danou částku nikdo nepožádá.

„Kdyby tady byl výčtový zákon, tak s tím nemáme problém,“ prohlásil za odpůrce sociální demokrat Tejc. Podle Bessera to však snad nemůže myslet vážně, když chce církevní restituce srovnávat s 90. léty (přestože to Benda jen několik minut před tím také udělal). Není prý možné, aby se za státní peníze každý daný majetek přesně změřil a ověřil.

Proč neudělat počty za miliony, když se vyplácí miliardy?

„Vůči těm miliardám to je pakatel, tak proč to neudělat?“ opáčila mu Procházková. „Já jsem si vás vážil, ale až do dnešních chvil, protože vy jste demagog a publicista by neměl být demagog,“ prohlásil zase exministr Besser.

Vzápětí se moderátorka Jílková obrátila na jediného zástupce církví, ředitele dívčí katolické školy Luboše Hoška. „Není vám to trapné, požadovat v této situaci, v jaké země je, navrácení majetku?“ zeptala se. Hošek však kroutil hlavou. Třeba jeho škola nejen že vzdělává, ale pomáhá i dívkám závislým na drogách. A stát jí zatím vyplácí příliš málo peněz. Restituce by pomohly.

„Část peněz se musí získat třeba sponzoringem, já žebrám, abych měl těm holkám co dát,“ stěžoval si Hošek. „Z vaší argumentace cítím určitou předpojatost,“ obrátil se na odpůrce restitucí. „Čísla používáte jen proto, že jsou vám trnem v oku, a je pro vás populisticky výhodné tu restituci shodit,“ dodal. „Zdá se mi to nemravné a jako ředitel říkám, že je to kažení mládeže.“

Odpůrce však nepřesvědčil. „Tady směřujeme ke kupónové privatizaci podobným způsobem,“ prohlásil Tejc, ačkoliv se Besser ozval, že toto je presumpce viny. „Ne, to je zkušenost,“ odvětil Tejc. „Žádný štěstí ty majetky nepřinesou. Zvlášť ukradený,“ uzavřela diskuzi spisovatelka Procházková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …