Hlas lidu? Xaver dostává 135 Kč od lidí. ČT navzdory. A ten citron? Velké peníze. Ani se nedívejte

28.01.2020 15:46

Jedním z velkých témat, za které je ČT kritizována, jsou povinné koncesionářské poplatky, které musí platit každý občan vlastnící televizi či rozhlasový přijímač. Částka 135 korun je už ustáleným číslem, které je ČT vyčítáno, když její diváci nesouhlasí s kvalitou produkce, s tím, jaké názory jsou či nejsou prezentovány nebo s personálním obsazením pořadů. Ale tzv. koncesionářské poplatky posílají lidé i jinam.

Hlas lidu? Xaver dostává 135 Kč od lidí. ČT navzdory. A ten citron? Velké peníze. Ani se nedívejte
Foto: Repro Youtube
Popisek: Moderátor Luboš Xaver Veselý při přebírání anticeny Zlatý citron
reklama

Jedním z kritiků ČT, který téma koncesionářských neopomíná zmínit je i moderátor ČRo a XTV, Luboš Xaver Veselý. „Tento projekt vzniká jen z podpory lidí. Nikdo ho neplatí povinně pod pohrůžkou exekuce. Vážení diváci, já vám děkuju a vážení koncesionáři, udělejte si obrázek,“ prohlásil moderátor například při přebírání anticeny Zlatý citron.

Částka 135 korun se objevuje také jinde. Jako suma, kterou lidé darují na transparentní účet XTV s.r.o.

Někdy se částka objevuje bez komentáře, někdy dárce dodá, že se jedná o „dobrovolný koncesionářský poplatek“. Někdo pro změnu daroval 136 korun se slovy: „Víc než ČT.“ Některá jména dárců se v listu opakují, zřejmě se jedná o pravidelné platby, což je opět podobné koncesionářskému poplatku.

Jak jsme již informovali, spor mezi ČT a Lubošem Xaverem Veselým vygradoval na konci září minulého roku, kdy Newsroom ČT vyslal za moderátorem reportérku s osočením ze servilního moderování z pera Hlídacího psa.

Od té doby se frekvence darů s částkou 135 korun zvýšila. Ale překvapivé je, že tzv. koncesionářský poplatek lidé posílali na adresu XTV ještě dávno předtím, než tento spor vůbec začal. Například již 23. dubna 2019. odeslal tuto částku Zdeněk Heinzel.

Částka 135 korun však není zdaleka jediná, která na transparentní účet přibývá. Lubomír Bucek přispěl na projekt internetové televize celých 50 000 Kč.

S těmito dary se nakonec pochlubil i sám moderátor.

Toto zřejmě nebude jediný zdroj financování pro XTV. I zmíněná anticena Zlatý citron se může moderátorovi velice vyplatit. Nabídl ji totiž na dražebním portálu Aukro. V okamžiku psaní článku je cena 39 133 Kč. Ovšem dražba končí až 5. února, cena se tedy může ještě zvednout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

17:52 „Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

Hostem pořadu X Talk na XTV u moderátora Luboše Xavera Veselého byla poslankyně za vládní hnutí ANO …