Hlas z pekla. Tomáš Halík se od srdce rozhovořil o českém národě a toto následovalo

14. 4. 2016 16:28

Kněz Tomáš Halík se nedávno vyjádřil v Katolickém týdeníku, že v době totality se jen málo lidí stavělo režimu na odpor a ve výsledku jsme tak nabyli svobodu příliš lacino. Jeho z kontextu vytržené vyjádření už stihlo obletět celý internet a Halík jej ještě doplnil na webu Echo24.cz, což patřičně okomentoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Hlas z pekla. Tomáš Halík se od srdce rozhovořil o českém národě a toto následovalo
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

„Přímá linka z pekla,“ napsal neúnavný komentátor veřejného dění, mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na rozhovor pátera Tomáše Halíka na webu Echo24.cz, kde Halík vysvětloval svoje kontroverzní tvrzení ze stran Katolického týdeníku a reagoval na reakce veřejnosti.

Halík totiž pro Katolický týdeník uvedl, že Češi za svoji svobodu nikdy moc nebojovali a tak vlastně nemají ani důvod si jí vážit. Dodal také, že jsme si nechali „vsugerovat obraz EU jako ‚nového Sovětského svazu‘,“ což označil za „urážlivou lež“, která nás dnes v mnohém omezuje.

S jedním z nesouhlasných komentářů vyrukoval i novinář a teolog Jaroslav Lenert, který napsal, že Halík svými tvrzeními podněcuje nenávist ve společnosti. Halík ale vysvětlil, že by si lidé měli být schopni vytvořit vlastní názor na základě celého rozhovoru, nikoli jen jedné jeho části a dodal, že je na agresivní reakce zvyklý, protože lidé brojící proti svobodě tu byli vždy.

Celý text zde

Pak přešel do útoku proti prezidentovi. Národem totiž nepohrdá, na rozdíl od Zemana, který kdysi prohlásil, že „zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt“ a mnoho z nás jsou debilové a alkoholici. Připomněl také, že to byl Zeman, kdo vrávoral nad korunovačními klenoty „zpitý jako mužik“ a rozhoduje o příklonu naší země na Východ, aniž by kohokoilv konzultoval.

Přirovnal jej také k Donaldu Trumpovi, který je, stejně jako Zeman, demagog a populista, jenž rozděluje společnost. Následně zdůraznil, že pokud nebudeme kutlivovat společenskou morálku, smysl pro občanství, demokracie nebude mít dlouhého trvání, jak ukazuje postupné zakládání různých domobran napříč našimi sousedními zeměmi, a veřejný prostor plný Martinů Konvičků a Adamů B. Bartošů, a to nejen v České republice.

„Dlouho jsem si myslel, že intelektuál má zachovávat politickou neutralitu a snažit se překlenovat názorové spory. Zeman však tak tragicky rozdělil společnost, že ‚politická neutralita‘ už není možná,“ řekl Halík a dodal, že si váží premiéra Sobotky, který podle něj politicky roste a nesnižuje se k jednoduchým a populistickým řešením ani neparazituje na strachu z uprchlíků. Je podle něj jeden z mála, kdo se snaží udržet zbytky úcty České republiky.

„Choutky dnešního Kremlu a snahy ‚stabilizovat společnost podle čínského vzoru‘ nelze podceňovat,“ řekl Halík s tím, že je třeba si i nadále vážit toho, „že patříme k západní civilizaci“ a nesmíme zradit odkaz těch, kteří nás k ní přivedli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…