Hlas z pekla. Tomáš Halík se od srdce rozhovořil o českém národě a toto následovalo

14.04.2016 16:28 | Zprávy

Kněz Tomáš Halík se nedávno vyjádřil v Katolickém týdeníku, že v době totality se jen málo lidí stavělo režimu na odpor a ve výsledku jsme tak nabyli svobodu příliš lacino. Jeho z kontextu vytržené vyjádření už stihlo obletět celý internet a Halík jej ještě doplnil na webu Echo24.cz, což patřičně okomentoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Hlas z pekla. Tomáš Halík se od srdce rozhovořil o českém národě a toto následovalo
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

„Přímá linka z pekla,“ napsal neúnavný komentátor veřejného dění, mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na rozhovor pátera Tomáše Halíka na webu Echo24.cz, kde Halík vysvětloval svoje kontroverzní tvrzení ze stran Katolického týdeníku a reagoval na reakce veřejnosti.

Halík totiž pro Katolický týdeník uvedl, že Češi za svoji svobodu nikdy moc nebojovali a tak vlastně nemají ani důvod si jí vážit. Dodal také, že jsme si nechali „vsugerovat obraz EU jako ‚nového Sovětského svazu‘,“ což označil za „urážlivou lež“, která nás dnes v mnohém omezuje.

S jedním z nesouhlasných komentářů vyrukoval i novinář a teolog Jaroslav Lenert, který napsal, že Halík svými tvrzeními podněcuje nenávist ve společnosti. Halík ale vysvětlil, že by si lidé měli být schopni vytvořit vlastní názor na základě celého rozhovoru, nikoli jen jedné jeho části a dodal, že je na agresivní reakce zvyklý, protože lidé brojící proti svobodě tu byli vždy.

Celý text zde

Pak přešel do útoku proti prezidentovi. Národem totiž nepohrdá, na rozdíl od Zemana, který kdysi prohlásil, že „zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt“ a mnoho z nás jsou debilové a alkoholici. Připomněl také, že to byl Zeman, kdo vrávoral nad korunovačními klenoty „zpitý jako mužik“ a rozhoduje o příklonu naší země na Východ, aniž by kohokoilv konzultoval.

Přirovnal jej také k Donaldu Trumpovi, který je, stejně jako Zeman, demagog a populista, jenž rozděluje společnost. Následně zdůraznil, že pokud nebudeme kutlivovat společenskou morálku, smysl pro občanství, demokracie nebude mít dlouhého trvání, jak ukazuje postupné zakládání různých domobran napříč našimi sousedními zeměmi, a veřejný prostor plný Martinů Konvičků a Adamů B. Bartošů, a to nejen v České republice.

„Dlouho jsem si myslel, že intelektuál má zachovávat politickou neutralitu a snažit se překlenovat názorové spory. Zeman však tak tragicky rozdělil společnost, že ‚politická neutralita‘ už není možná,“ řekl Halík a dodal, že si váží premiéra Sobotky, který podle něj politicky roste a nesnižuje se k jednoduchým a populistickým řešením ani neparazituje na strachu z uprchlíků. Je podle něj jeden z mála, kdo se snaží udržet zbytky úcty České republiky.

„Choutky dnešního Kremlu a snahy ‚stabilizovat společnost podle čínského vzoru‘ nelze podceňovat,“ řekl Halík s tím, že je třeba si i nadále vážit toho, „že patříme k západní civilizaci“ a nesmíme zradit odkaz těch, kteří nás k ní přivedli.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …