Hlasování pro Green Deal? Toto vytáhl europoslanec na pozadí protestu zemědělců

16.02.2024 15:58 | Monitoring

Europoslanec Ivan David (SPD) podporuje protesty zemědělců, které v poslední době zaplavily téměř všechny státy Evropské unie. Zemědělcům totiž podle Davida neustále rostou výdaje a klesají zisky, a to zejména kvůli pravidlům spojeným s Green Dealem. A tak David před blížícími se eurovolbami připomíná, že europoslanci SPD byli téměř jediní z českých zástupců, kteří v roce 2020 hlasovali proti přijetí Green Dealu.

Hlasování pro Green Deal? Toto vytáhl europoslanec na pozadí protestu zemědělců
Foto: FCB
Popisek: Zemědělské protesty

Masivní zemědělské protesty v posledních měsících proběhly v Německu, Belgii, Francii a chystají se také v Česku. Europoslanec Ivan David se nespokojenosti zemědělců nediví. „Zemědělci protestují po celé Evropské unii. Je to pochopitelné. Rostou jim náklady a klesají příjmy. Ale také narůstá administrativa a život jim komplikují požadavky projektu ‚z pole na vidličku‘, což je součást zhoubného projektu Green Deal,“ vyjmenovává David problémy zemědělců v komentáři pro ParlamentníListy.cz.

„Vedle toho Evropská komise protlačuje další a další mezinárodní smlouvy umožňující do Evropské unie dovážet stále více zemědělských produktů z mimounijních oblastí, například z Nového Zélandu, Chile, Keni, Ukrajiny, a další smlouvy jsou připraveny,“ upozorňuje David, že evropští zemědělci mají stále větší konkurenci.

Výkup potravin obchodními řetězci ale přitom neodpovídá rostoucím nákladům zemědělců. „Maloobchodní řetězce patřící nadnárodním korporacím odmítají platit vyšší výkupní ceny za nákup od zemědělců, ačkoli zemědělcům rostou náklady. Zvyšují se ceny elektřiny, pohonných hmot, osiv, hnojiv, pesticidů, nájmů, pojištění, práce atd.,“ pokračuje David ve výčtu problémů farmářů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…