Hlasovat o vydání Babiše až příští týden je pozdě, říkají jasně Piráti

16. 1. 2018 14:11

Piráti chtějí dnes před jednáním o důvěře vládě hlasovat o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pokud se jim to nepodaří prosadit, chtějí tento bod zařadit na středeční jednání Sněmovny. Hlasování až příští týden, jak zaznívá z ANO, by podle Pirátů bylo příliš pozdě. Zprávu přinesla ČTK.

Hlasovat o vydání Babiše až příští týden je pozdě, říkají jasně Piráti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek na tiskové konferenci řekl, že se rozhodnutí v policejní žádosti o vydání Babiše a Faltýnka natahuje a že Piráti s tím nesouhlasí. Podle něj je třeba, aby všichni občané měli stejná práva a aby se Babiš s Faltýnkem díky poslanecké imunitě nemohli stíhání vyhýbat. Za důležité Michálek označil to, že v mandátovém a imunitním výboru podpořily vydání obou poslanců ANO zástupci všech stran s výjimkou vládního hnutí, to podle něj ukazuje, že Sněmovna policejní žádosti patrně vyhoví.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš také potvrdil, že Piráti nedají důvěru menšinové vládě ANO. Nechtějí s ANO spolupracovat ani při druhém pokusu o sestavení vlády a v souladu se svou strategií, kterou přijali před volbami, hodlají být konstruktivní opozicí.

Bartoš také doufá, že prezident Miloš Zeman bude trvat na svém požadavku, aby Babiš před druhým pokusem o sestavení vlády prokázal, že má ve Sněmovně podporu nejméně 101 poslanců. Zároveň věří, že na jednání o nové vládě bude dost času a že Zeman nejmenuje nového premiéra ještě před druhým kolem prezidentských voleb, které se konají 26. a 27. ledna.

Piráti budou na schůzi Sněmovny také chtít zabránit zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) předsedou komise, která kontroluje činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vadí jim, že se Ondráček jako příslušník předlistopadové policie podílel v roce 1989 na násilném potlačování protikomunistických demonstrací. Pokud Ondráček nebude zvolen, navrhnou Piráti vlastního kandidáta do čela komise. Bude to buď Bartoš, nebo poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

7:19 „Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

O situaci v Sýrii, která od minulého týdne čelí turecké ofenzivě, informovala na svém facebookovém p…