Hlavatý a hejtmani Pokorná Jermanová a Půta se vzdali poslaneckého mandátu

24.11.2017 14:50 | Zprávy

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) i její liberecký kolega Martin Půta (STAN) se dnes ústně vzdali svých poslaneckých mandátů. Stejně tak v závěru ustavující schůze dolní parlamentní komory učinil poslanec ANO Jiří Hlavatý, který se chce v lednových doplňovacích volbách na Trutnovsku vrátit do Senátu.

Hlavatý a hejtmani Pokorná Jermanová a Půta se vzdali poslaneckého mandátu
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)

Nástupci všech tří poslanců, kteří svůj mandát vykonávali pouze tento týden, by do dolní parlamentní komory mohli nastoupit už příští úterý. Pokornou Jermanovou nahradí starosta Milovic Milan Pour (ANO), Půtu by měl zastoupit bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (SLK). Za Hlavatého by do Sněmovny měla nastoupit lékařka Eva Matyášová (ANO).

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský novinářům řekl, že Starostové s Půtovou rezignací počítali. Už předem proto zapojili Pávka do jednání svého poslaneckého klubu.

V případě Půty už policie nebude muset žádat Sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Půta sám v závěrečné řeči před poslanci připomenul, že byl před třemi lety obviněn z přijetí stotisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci.

Novinářům poté řekl, že poslanci STAN předloží návrh novely Ústavy, která by výrazně omezila poslaneckou imunitu. „Měla by se vztahovat pouze na práci na plénu Poslanecké sněmovny a Senátu. V žádném případě by Poslanecká sněmovna neměla rozhodovat o probíhajících trestních kauzách, to jí jako politickému orgánu podle našeho názoru nepřísluší,“ řekl Půta. Sněmovna podle současných pravidel musí vyslovit souhlas s trestním stíháním svých členů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…