Hlavatý a hejtmani Pokorná Jermanová a Půta se vzdali poslaneckého mandátu

24.11.2017 14:50

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) i její liberecký kolega Martin Půta (STAN) se dnes ústně vzdali svých poslaneckých mandátů. Stejně tak v závěru ustavující schůze dolní parlamentní komory učinil poslanec ANO Jiří Hlavatý, který se chce v lednových doplňovacích volbách na Trutnovsku vrátit do Senátu.

Hlavatý a hejtmani Pokorná Jermanová a Půta se vzdali poslaneckého mandátu
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)
reklama

Nástupci všech tří poslanců, kteří svůj mandát vykonávali pouze tento týden, by do dolní parlamentní komory mohli nastoupit už příští úterý. Pokornou Jermanovou nahradí starosta Milovic Milan Pour (ANO), Půtu by měl zastoupit bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (SLK). Za Hlavatého by do Sněmovny měla nastoupit lékařka Eva Matyášová (ANO).

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský novinářům řekl, že Starostové s Půtovou rezignací počítali. Už předem proto zapojili Pávka do jednání svého poslaneckého klubu.

V případě Půty už policie nebude muset žádat Sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Půta sám v závěrečné řeči před poslanci připomenul, že byl před třemi lety obviněn z přijetí stotisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci.

Novinářům poté řekl, že poslanci STAN předloží návrh novely Ústavy, která by výrazně omezila poslaneckou imunitu. „Měla by se vztahovat pouze na práci na plénu Poslanecké sněmovny a Senátu. V žádném případě by Poslanecká sněmovna neměla rozhodovat o probíhajících trestních kauzách, to jí jako politickému orgánu podle našeho názoru nepřísluší,“ řekl Půta. Sněmovna podle současných pravidel musí vyslovit souhlas s trestním stíháním svých členů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…