Hlavní podezřelý v kauze Němcov si znovu stěžuje na mučení

15.03.2015 6:01

Hlavní podezřelý v kauze vraždy ruského opozičního vůdce Borise Němcova si znovu stěžuje na hrubé zacházení a mučení ze strany vyšetřovatelů. Ruským novinářům to dnes v Moskvě řekla Jelena Masjuková, členka prezidentské rady pro lidská práva. Vězněného Zaura Dadajeva navštívila v káznici Lefortovo v Moskvě.

Hlavní podezřelý v kauze Němcov si znovu stěžuje na mučení
Foto: Grigorij Pasko
Popisek: Boris Němcov ve své pracovně při rozhovoru
reklama

Dadajev při návštěvě Masjukové řekl, že byl tři dny držen ve sklepení s pytlem na hlavě a s rukama připevněnýma pouty k topení. Při výslechu prý dostával elektrické šoky, má silné bolesti nohou. Vězeňská služba údajně jeho stížnostem nevěnovala pozornost.

Čečenec Dadajev je v případu považován za vykonavatele vraždy, při prvních výsleších se k činu přiznal. Později ale prohlásil, že byl k doznání násilím donucen.

Už v úterý navštívil ve vazbě Dadajeva člen kremelské konzultativní rady pro lidská práva Andrej Babuškin. I on pak prohlásil, že Dadajev byl zřejmě k přiznání donucen mučením. Poukázal přitom na zranění, jež na těle zadrženého muže viděl. Ruští vyšetřovatelé vzápětí Babuškina varovali před "nepřijatelným vměšováním" do případu a podrobili Babuškina výslechu.

Kromě Dadajeva byli zadrženi další nejméně čtyři podezřelí, všichni pocházejí ze severního Kavkazu. Podle vyšetřovatelů mohl být čin jejich osobní mstou za Němcovovy občanské a politické postoje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…