Hlavní protiislámská demonstrace: Tisíce lidí u Hradu, ulička hanby a zatýkání

6.2.2016 3:38 odp.

REPORTÁŽ Na Hradčanském náměstí se po třetí hodině rozběhl program protiislámské demonstrace za účasti několika tisíc lidí. V okolních ulicích však bylo zároveň možné najít občany nakloněné vstřícnějšímu přístupu k uprchlíkům. Ti se nezdráhali připravit uličky hanby těm odpůrcům islámu, kteří na Hradčanské náměstí k Martinu Konvičkovi z Bloku proti islámu postupně přicházeli.

Hlavní protiislámská demonstrace: Tisíce lidí u Hradu, ulička hanby a zatýkání
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace Bloku proti islámu a hnutí Úsvit na Hradčanském náměstí

Před Pražským hradem se po třetí hodině odpoledne na plné obrátky rozjela akce Bloku proti islámu Martina Konvičky. Před sídlem českých králů a prezidentů stálo několik tisíc lidí. Část z nich tvořili i anifašisté, kteří „konvičkovce“ označují za neakceptovatelné extremisty. Policie je však odváděla, aby udržela situaci pod kontrolou. Starali se o to především těžkooděnci.

Stojí za pozornost, že se dnes proti uprchlíkům protestovalo i v Německu. Akci, kterou chtělo v maximální možné míře upoutat pozornost, pořádalo drážďanské hnutí Pegida. Na Hradčanské náměstí byly na obrazovku přenášeny záběry z tohoto protestu.

Další lidé, kteří se chtěli před Hrad dostat, to však neměli právě nejsnazší. V okolních ulicích se totiž scházeli příznivci přívětivějšího přístupu k uprchlíkům a hodlali odpůrcům islámu připravit nemilé přivítání v podobě uličky hanby.

Krátce před půl čtvrtou odpoledne promluvil předseda Bloku proti islámu Konvička a nebyl zdaleka jediným řečníkem. Před čtvrtou hodinou pronesl svůj projev Miroslav Lidinský, předseda Úsvitu - Národní koalice. A zatímco demonstranti stojící před Hradem měli možnost sledovat, co se děje v Drážďanech, Němci na svých obrazovkách při demonstraci slyšeli právě slova Miroslava Lidinského. Ten nenechával nit suchou na německé kancléřce Angele Merkelové a na české straně ji srovnával s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD). Jméno jednoho ze členů vlády se tak dostalo i za české hranice.

 


Pražská demonstrace proti islámu (VIDEO – ParlamentníListy.cz)

Podobné demonstrace se konaly hned ve čtrnácti zemích Evropy. Někde za větší podpory občanů, někde s menší pozorností. Podle informací ČTK proběhla demonstrace i v Bratislavě, ale jen za účasti několika desítek lidí. Slovenská média o ní píší jako o fiasku. Ve Varšavě byla akce zrušena po střetu polských a německých odpůrců islámu. Tuto informaci přinesl server iDnes.cz.

Čeští účastníci akce proti islámu dávali až do pěti hodin odpoledne  po vzoru prezidenta Zemana najevo migrantům, že o ně v Česku nestojí. Volali „My jsme tady doma“. Organizátoři akce z Bloku proti islámu akci po půl páté pozvolna ukončili a vyzývali účastníky k poklidnému odchodu domů. Někteří občané se ale chtěli vydat před Úřad vlády a podpořit tam další demonstraci proti vládě premiéra Bohuslava Sobotky a proti islámu. Přes policejní kordony však neprošli.

  • Více k sobotním demonstracím ZDE.

Střety demonstrantů

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…