Holokaust je podle Štěcha nejhorším příkladem netolerance

27.01.2017 21:58

Holokaust je podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) nejhorším příkladem toho, kam až může vést netolerance. Evropská kultura musí být kulturou snášenlivosti, avšak nelze být snášenlivý k těm, kdo hlásají náboženskou či rasovou nenávist. Štěch to dnes řekl na vzpomínkovém setkání, které se konalo v sídle Senátu k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Zprávu přinesla ČTK.

Holokaust je podle Štěcha nejhorším příkladem netolerance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

„Z dlouhodobého hlediska sedí Evropa na časované bombě,“ varoval Štěch. Podle něj bude nutné udržet sociální smír jako základní podmínku tolerantní společnosti, kterou ohrožuje na jedné straně nezaměstnanost mladých spolu s antisemitismem a nesnášenlivostí k menšinám, na druhé straně předsudky a podvědomý rasismus, kterého využívají xenofobové a populisté.

Válečný veterán Pavel Vranský, který bojoval na různých bojištích druhé světové války, varoval před politickou korektností, v jejímž jménu se často překrucují dějiny. Pozastavil se také nad tím, že elita české populární hudby zkritizovala romského zpěváka a skladatele Radka Bangu za protest proti ocenění zpěváka Tomáše Ortela, jehož kapela bývá spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítají texty namířené proti menšinám.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Bangovi poděkoval i předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek, podle něhož „je důležité vystoupit proti populistům a lidem, kteří složité situace využívají ve svůj prospěch“.

Sám Banga uvedl, že z úcty ke všem obětem nacistických koncentračních táborů, k nimž patřil i jeho děd, nedokáže přihlížet jakýmkoli projevům nenávisti a xenofobie v současném světě. Podle nich se zdá, jako by druhá světová válka nebyla dost světová, dost zrůdná, a že obětí této války nebylo málo. „Tento svět nikdy nebyl jen černý a bílý. Co nás již tisíce let obohacuje, je odlišnost, nikoli stejnost,“ uvedl.

Předsedkyně bavorského zemského sněmu Barbara Stammová (CSU) uvedla, že na současnících neleží odpovědnost za nacistické zločiny spáchané na židovském obyvatelstvu, ale za to, aby se nezopakovaly. Možnost vystoupit na setkání v Praze označila za gesto smíření, jehož si váží.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) připomenul, že ten, kdo se nepoučí z dějin, je odsouzen k tomu, aby je zopakoval. Křesťané, aby pochopili sebe sama, musejí poukazovat na své židovské kořeny, poznamenal. Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma mimo jiné poukázal na petici proti rehabilitaci židovského hřbitova v Prostějově jako na projev necitlivosti a neúcty.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také na 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Americká chamtivost! Od Okamury trochu jinak k výbuchu u Saúdů

6:38 Americká chamtivost! Od Okamury trochu jinak k výbuchu u Saúdů

Poslanec SPD Jiří Kobza se na svém facebookovém profilu vyjádřil k útoku na ropná zařízení firmy ARA…