Hořká dohra dohody vlády na eurokomisařce Jourové: Hloupost, nářky podnikatelů, šťourání ODS

22.07.2014 6:51

Kolik stojí evropská komisařka Věra Jourová? Miliardu korun. S touto hádankou přichází úterní MF DNES v souvislosti s výběrem ministryně pro místní rozvoj do týmu řídícího Evropskou unii. Důvodem je zejména fakt, že výměnou za tento personální ústupek si ČSSD na hnutí ANO vymohla podporu navýšení minimálních mezd i platů v sociálních službách. Po vlně kritiky ale Andrej Babiš začal prohlašovat, že obě dohody- na nominaci Jourové a navýšení mezd- spolu vlastně vůbec nesouvisí.

Hořká dohra dohody vlády na eurokomisařce Jourové: Hloupost, nářky podnikatelů, šťourání ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adrej Babiš ve sněmovně

Nominace Věry Jourové na post české eurokomisařky může být vnímána jako další "vítězství"Andreje Babiše nad Bohuslavem Sobotkou, jak naznačuje i (Babišem vlastněný) deník MF DNES. Ve skutečnosti se jedná o vzájemný obchod, kdy ČSSD výměnou za odstoupení svého kandidáta Pavla Mertlíka vyhádala rychlejší růst minimálních mezd a platů v sociálních službách v následujících letech.

Babiš jako ministr financí tedy bude muset najít navíc 750 milionů na platy v sociálních službách a další stamiliony na zvýšení minimální mzdy. Pokud by byla navýšena o 700 korun, jak Sobotka požaduje, znamenalo by to pro podniky navýšení mzdových nákladů odhadem o miliardu. Pro Sobotku to prý bylo neoddiskutovatelné protiplnění za viditelnou porážku v koaličním souboji o nominaci českého zástupce v Evropské komisi.

Za tento výměnný obchod to Andrej Babiš začal schytávat jak od opozice, tak od zaměstnavatelů, kteří budou Sobotkovy požadavky uvést do praxe navýšením mezd svých zaměstnanců. "Vyobchodovat personální věc s věcí, která má systémový dopad do celé české ekonomiky, je hloupost," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček, a přislíbil Babišovi, že se zaměstnavateli zažije horké chvilky na jednání tripartity. Kritika zní i z pravé části parlamentních lavic, vyhrazených opozici. "To vypadá úplně jako politický obchod. Že už by Andrej Babiš a jeho ANO byli politici?," rýpl si Martin Kuba z ODS.

Po těchto reakcích začal Babiš prohlašovat, že navyšování mezd je v souladu s vládním programem a nemá žádnou souvislost s nominací Jourové. "To jen ČSSD to tak komentuje," pustil se do koaličního partnera. Jako šéf státní kasy pak dodal, že dopady na rozpočet nebudou zase tak fatální.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

16:38 Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

Jiří Pospíšil se stává mocným hráčem pražské politiky. Poté, co dovedl TOPku na výsluní, kdy se tato…