Hospodářská komora podpořila ministra životního prostředí. Ten však vodu stejně nezdraží

23.08.2016 12:25

Hospodářská komora ČR se zastala ministerstva životního prostředí ohledně jeho postupu při přípravě novely zákona o vodách. Ministerstvo postupovalo při přípravě novely zákona korektně, sdělila dnes ČTK viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková. Podobné stanovisko zaujal Svaz průmyslu a dopravy ČR. Kritici varovali, že novela by mohla zdražit poplatky za vodu až o 17 procent. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označil tento výpočet za nepravdivý. Přesto se rozhodl novelu z jednání vlády stáhnout. Oznámil také, že nenavrhne nic, co by mohlo cenu vodného a stočného zvýšit. Odboráři jeho rozhodnutí uvítali.

Hospodářská komora podpořila ministra životního prostředí. Ten však vodu stejně nezdraží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto
reklama

Komora připomněla, že novela zákona prošla řádným připomínkovým řízením. "Domníváme se, že ministerstvo životního prostředí v tomto procesu postupovalo korektně. Připomínky komory byly řádné vypořádány," uvedla viceprezidentka. Komora je podle ní připravená podílet se na dalším legislativním procesu.

Obdobně se vyjádřil průmyslový svaz. Výsledné znění novely, kde ministerstvo navrhlo růst poplatků v roce 2022 na trojnásobek místo původního čtyřnásobku, bylo podle generální ředitelky svazu Dagmar Kuchtové kompromisní.

Odboráři stažení novely vítají. Ministerstvo se podle nich míjelo v hodnocení finančního dopadu novely na občany o řád. "Českomoravský konfederace odborových svazů stále trvá na tom, a bude na nejbližším jednání tripartity navrhovat, aby se celá problematika vody, její ochrany a dopadů na obyvatelstvo, zařadila ve vhodnou dobu na jednání sociálních partnerů," uvedly odbory. Ministr Brabec propočty odborů odmítl. Podle něj by byly dopady sociálně únosné.

Podle návrhu MŽP se měl zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…