Hospodářská komora tepe vládu: Moc ustupovala odborům a nedělala reformy

05.12.2017 13:21 | Zprávy
autor: mp

Hospodářská komora odstupující vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytýká, že příliš naslouchala odborům a že hospodářský růst nevyužila k nezbytným reformám. Naopak relativně pozitivně hodnotí výsledný přebytek hospodaření v loňském roce i to, že se jí v roce 2015 skutečně podařilo vyčerpat peníze z fondů EU neobyčejně rychle. Komora o tom dnes informovala ČTK v souvislosti s demisí vlády, kterou dnes přijme prezident Miloš Zeman.

Hospodářská komora tepe vládu: Moc ustupovala odborům a nedělala reformy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

„Vláda ale také během svého mandátu na úkor soukromého sektoru příliš naslouchala odborářům, kteří tak poslední čtyři roky působili jako čtvrtá, nikým nevolená koaliční strana. Zavedly se nové sociální dávky, které zatížily zaměstnavatele i daňové poplatníky a státní rozpočet, každoročně se skokově zvyšovala minimální a potažmo pak i zaručená mzda bez ohledu na škodlivé dopady na zaměstnavatele i na jejich zaměstnance pobírající nejnižší výdělky,“ uvedla komora.

Sobotkova vláda podle komory otevřela debatu o vysokorychlostní železnici a sehrála důležitou roli v ekonomické diplomacii. Mimořádně příznivý hospodářský růst ale nevyužila k tomu, aby reformovala zdravotnictví a sociální systém.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

PhDr. Petr Sokol, Ph.D. byl položen dotaz

Co je to prosím ten demokratický deficit EU?

A jaký je vlastně váš názor na EU? Přijde mi, že ODS od dob, co odešel Klaus svůj postoj dost zásadně změnila. A taky by mě zajímal vás názor na přijetí Eura. Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakety z Běloruska? Macinka čelil dotazu, který opravdu nečekal

15:17 Rakety z Běloruska? Macinka čelil dotazu, který opravdu nečekal

Pokud má redakce Novinek informaci, že nám hrozí útok od Běloruska, tak si dělám poznámku, já tuto i…