Hospodářské noviny rozjíždějí další kauzu. Jde o Zemanovu pomstu Rychetskému a Nejvyšší správní soud

08.07.2018 10:23

Hledá se předseda. Značka: Musí být členem Nejvyššího správního soudu. A musí se líbit Miloši Zemanovi. Hospodářské noviny píší o výběru nového předsedy Nejvyššího správního soudu.

Hospodářské noviny rozjíždějí další kauzu. Jde o Zemanovu pomstu Rychetskému a Nejvyšší správní soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další hosté OVM předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa
reklama

Na konci září končí mandát dosavadního předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy. Ve své funkci strávil patnáct let, jmenoval ho do ní ještě prezident Havel. Podle Hospodářských novin učinil z této instituce „jednu z nejdůvěryhodnějších autorit české spravedlnosti".

Anketa

Věříte, že za 10 let se naše země bude mít lépe než dnes?

13%
hlasovalo: 9394 lidí

Ale co zajímá všechny zúčastněné více, je kdo ho ve funkci nahradí. Předsedu NSS jmenuje prezident s kontrasignací předsedy vlády. Volba tedy visí na Zemanovi. Radit mu, koho má vybrat, chce kdekdo. Na Hrad postupně dorazily všechny špičky české justice, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. A i sám Josef Baxa se Zemanovi svěřoval se svými doporučeními. Volbu má prezident omezenou zákonem, musí vybrat někoho, kdo je už členem Nejvyššího správního soudu.

Favoritem na seznamu možných kandidátů je prý soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček. Ten již na NSS působil a proslavil se zde, když vláda podala návrh na zákaz Dělnické strany. NSS napoprvé návrh shodil ze stolu a Šimíček v rozsudku tvrdě zkritizoval odfláknutou práci ministerských úředníků. „Soud nehraje a nemůže hrát roli inkvizičního tribunálu, který by sám hledal informace o politické straně, zkoumal její činnost ze všech možných ohledů, nad rámec návrhu zkoumal program, názory strany a symboliku, kterou užívá," uvedl tehdy Šimíček v odůvodnění.

Fotogalerie: - Rychetský v OVM

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Fanoušek čekající na Pavla Rychetského a žádájící ...
Pavel Rychetský přichází do budovy ČT 24
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve studiu...
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve studiu...

Ale Šimíčkovo jméno prý Miloš Zeman odmítá. Jako důvod měl prezident uvést, že Šimíček má pozastavený mandát, protože přešel na Ústavní soud. To ale může být jen oficiální záminka pro nejmenování. Spekuluje se, že Zeman odmítl Šimíčka, protože ho navrhl Pavel Rychetský. Předseda Ústavního soudu měl kdysi s prezidentem velmi dobré vztahy, Miloš Zeman mu ochotně naslouchal, jenže v poslední době Rychetský prezidenta často kritizoval. Před letošními prezidentskými volbami zpochybnil prezidentovo zdraví a mluvil o „kohortě panošů“, která prezidentovi škodí. O mluvčím Jiřím Ovčáčkovi dokonce v interview pro iRozhlas řekl, že by ho měl prezident na hodinu vyhodit.

Na jméno předsedy Nejvyššího správního soudu si tedy zřejmě budeme muset ještě počkat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …