Hospodářský růst pro nás neznamená růst životní úrovně, protože... Zamyšlení Davida Ratha

10. 1. 2016 9:55

Exposlanec a exhejtman David Rath se vyjádřil ke stavu českého hospodářství. „Zpráva o růstu hospodářství potěší. Dobrá zpráva by však neměla zcela překrýt skutečnost, že samo číslo růstu neznamená nic,“ uvedl Rath.

Hospodářský růst pro nás neznamená růst životní úrovně, protože... Zamyšlení Davida Ratha
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Nejdůležitější zprávou totiž podle Ratha je, zda se většině lidí žije alespoň o něco lépe. „Musíme konstatovat, že subjektivně ano, neboť ztratili ‚psychologické okovy‘ pocitu ohrožení, že je špatně a oni musejí škudlit. To bylo asi to nejhorší, co vnesla do společnosti vláda Petra Nečase a Kalouska,“ pochválil současnou sociálnědemokratickou vládu. 

Rath se domnívá, že hospodářství státu je stroj, který se musí neustále hýbat. „Peníze jsou jeho pohonem. Pokud lidi vystrašíte tak, že přestanou utrácet a investovat, začne se stroj zpomalovat. Moudrá a prozíravá vláda nešíří mezi lidmi pesimismus, ale rozumný optimismus. V tom je třeba současnou vládu pochválit. Samo o sobě to však dlouhodobě nestačí,“ pokračoval ve chvále Rath. 

  • Původní text ZDE

Následně však Rath vládu částečně zkritizoval. Prozíravá vláda podle něj investuje do oblastí, které chrání nebo obnovují zdraví. „Jde především o čistý vzduch, kvalitní vodu a zdravé potraviny. Ve druhé řadě o dobrý zdravotnický systém. Dlouhodobě mají naše vlády v obou oblastech co dohánět,“ sdělil.

„Růst hospodářství je pozitivní jen tehdy, pokud především nezhoršuje životní prostředí. Je-li provázen tím, že obyvatele postupně intoxikuje, pak je lépe takový růst vůbec nemít. Navíc v situaci, ve které se nalézá naše země. Skoro se nemluví o tom, že jsme vlastně kolonií. Levná pracovní síla v nezdravé práci vyrábí, co se vyveze, ale co hůř, závěrem se odveze veškerý zisk a nám z toho zbudou především negativa,“ zkonstatoval Rath s tím, že trávením sami sebe si zamořujeme životní prostředí. Ničíme se při nezdravé práci za malé platy, tvrdí.

„Zásadní otázka pro Sobotkovu vládu by měla znít: Co se s tím dá dělat? Hledat odpověď na tuto otázku je úkol právě pro období, kdy ekonomika roste. Řešení existuje, ale je v rozporu se zájmy ekonomických kolonialistů,“ podotkl.

„Postavit se kolonialistům vyžaduje velkou odvahu a tu u nás nikdo nemá. Proto se stále znovu a znovu budeme po čase divit, proč ani pěkný hospodářský růst neznamená i růst životní úrovně a blahobytu většiny a je provázen mnoha negativními jevy, jakými je nárůst emisí, prachu, hluku, ničení naší země příšernými stavbami. Jsem zvědav, zda tuto další šanci opět promarníme, jako se nám to v posledních 25 letech podařilo několikrát,“ uzavřel exposlanec s otázkou, proč vláda nepřijde s návrhem, aby se vyplatilo investovat peníze do kvalitních projektů zde a neodvážely se. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…