Ke 21. srpnu 1968 máme podle Rychlíka obrovskou dokumentaci a vše podstatné již bylo publikováno. Nejen k samotnému srpnu, ale i k tomu, co srpnu předcházelo v roce 1967. „Ukazuje se, že ten pokus o proměnu režimu neměl příliš velkou šanci na úspěch,“ konstatoval Rychlík, jenž dal najevo své znechucení nad intervencí vojsk Varšavské smlouvy.
„Není ani tak podstatné, že nějaká invaze Bundeswehru tady nehrozila. I kdyby tady německá invaze hrozila, Sovětskému svazu do toho nic nebylo. I kdybychom tady měli hinduismus, buddhismus, kapitalismus, komunismus, je to vnitřní věc našeho státu a Sovětskému svazu do toho nic nebylo,“ podotkl Rychlík.
Sovětský svaz nás osvobodil, ale to neznamená, že nás Rusové smějí ovládat
Host nijak nezpochybnil fakt, že Sovětský svaz osvobodil většinu našeho území od nacismu. To nelze Sovětskému svazu a dnes jeho nástupnickému Rusku odepřít. Ale to v žádném případě neznamená, že Sověti, či dnes Rusové, měli právo ovlivňovat dění v naší zemi. Ani osvobození od nacismu nedávalo Rusům toto právo. Když se ukázalo, že Německo už není nepřítelem, slábla také myšlenka spojení Čechů a Slováků, kteří v roce 1918 utvořili společný stát, aby mohli snáze čelit tlaku německé menšiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp