Host Zuzany Tvarůžkové: Rok 1968 ukázal, že nepřítel není v Berlíně, ale v Moskvě

21.08.2017 21:36

Historik Jan Rychlík si v pondělním Interview ČT24 povídal se Zuzanou Tvarůžkovou o 21. srpnu roku 1968. Mezi Čechy a Slováky bylo vždy silné rusofilství, které ale oné noci 21. srpna vyprchalo a už se nikdy nevrátilo, konstatoval mimo jiné historik. Sovětský svaz prý tehdy neměl právo zasahovat do vnitřního vývoje Československa. V závěru pořadu vzkázal Američanům ve Spojených státech, že jejich země jednou skončí tak, jako skončilo Československo.

Host Zuzany Tvarůžkové: Rok 1968 ukázal, že nepřítel není v Berlíně,  ale v Moskvě
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

Ke 21. srpnu 1968 máme podle Rychlíka obrovskou dokumentaci a vše podstatné již bylo publikováno. Nejen k samotnému srpnu, ale i k tomu, co srpnu předcházelo v roce 1967. „Ukazuje se, že ten pokus o proměnu režimu neměl příliš velkou šanci na úspěch,“ konstatoval Rychlík, jenž dal najevo své znechucení nad intervencí vojsk Varšavské smlouvy.

„Není ani tak podstatné, že nějaká invaze Bundeswehru tady nehrozila. I kdyby tady německá invaze hrozila, Sovětskému svazu do toho nic nebylo. I kdybychom tady měli hinduismus, buddhismus, kapitalismus, komunismus, je to vnitřní věc našeho státu a Sovětskému svazu do toho nic nebylo,“ podotkl Rychlík.

Sovětský svaz nás osvobodil, ale to neznamená, že nás Rusové smějí ovládat

Host nijak nezpochybnil fakt, že Sovětský svaz osvobodil většinu našeho území od nacismu. To nelze Sovětskému svazu a dnes jeho nástupnickému Rusku odepřít. Ale to v žádném případě neznamená, že Sověti, či dnes Rusové, měli právo ovlivňovat dění v naší zemi. Ani osvobození od nacismu nedávalo Rusům toto právo. Když se ukázalo, že Německo už není nepřítelem, slábla také myšlenka spojení Čechů a Slováků, kteří v roce 1918 utvořili společný stát, aby mohli snáze čelit tlaku německé menšiny.  

„Mezi Čechy a Slováky bylo vždy silné rusofilství, které ale oné noci 21. srpna vyprchalo a už se nikdy nevrátilo. Rok 1968 ukázal, že nepřítel už není v Berlíně, ale v Moskvě,“ zaznělo také z úst hosta. I díky tomu bylo stále viditelnější, že Československo drží pohromadě spíš uměle, protože Sovětský svaz nemohl dopustit rozdělení jednoho ze svých satelitů. V Kremlu podle Rychlíka nechtěli riskovat, že budou o samostatnost usilovat např. do té doby sovětská Litva, Lotyšsko nebo třeba Ukrajina.

Československo a USA

Po rozpadu sovětského bloku sice nebylo definitivně jasné, že Československo skončí. Jasné to bylo až s vítězstvím HZDS ve volbách. „Já bych tady udělal paralelu k Brexitu. Britové si představovali, že budou moct kontrolovat migraci na ostrov, ale současně budou moct čerpat výhody společného trhu. Ale to dohromady nejde,“ řekl Rychlík.

Slováci si prý „společný stát“ představovali velmi podobně. I proto s klidem hlasovali pro Mečiarovo HZDS. „Velice často lidé hlasují o něčem, čemu nerozumějí, ale tenhle argument já nemohu přijmout, protože to je argument diktátorů, že voliči jsou hloupí, a proto tu musí být jedna otevřená hlava, která tady bude vládnout,“ odmítl „argument diktátorů“ Rychlík.

Rozpad Československa osobně nepovažuje za tragédii. Prostě se to stalo, dějiny kráčejí dál. „Já jsem to řekl i jednomu Američanovi, kterému se to ani trochu nelíbilo, že totiž ani Spojené státy tady nebudou věčně. Ani Československo tu nebylo věčně, tak to prostě je,“ uzavřel Rychlík.     

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…