Hotovo, vymalováno? Sněmovna se prý rozpustí příští týden

08.08.2013 12:18

Schůze k rozpuštění sněmovny má být příští týden, přesný termín zatím její vedení nestanovilo. Žádost o svolání schůze chtějí ještě dnes společně podat ČSSD, TOP 09 a KSČM, řekl po jednání vedení dolní komory ČTK a iDnes.cz předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. K žádosti se podle něho případně připojí i Věci veřejné.

Hotovo, vymalováno? Sněmovna se prý rozpustí příští týden
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do sněmovny se na galerii pro veřejnost přišlo podívat nezvykle mnoho lidí
reklama

"To zatím nezaznělo," uvedl Kováčik na dotaz, který den by se poslanci k rozpuštění sněmovny měli sejít. "Předpokládáme, že bude tu schůzi možné konat v úterý nebo ve středu," uvedl později na tiskové konferenci šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Nejpozději by se podle něj měla schůze uskutečnit přespříští týden, volby pak do dvou a půl až tří měsíců.

Není důvod otálet

Předseda poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík také připustil, že by rozpouštěcí sněmovní schůze mohla být už příští týden. I on ale ČTK řekl, že se o termínu zasedání ještě jedná. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová svolá schůzi nejpozději do 10 dnů od doručení žádosti a poslanci o tom musí být vyrozuměni nejméně pět dnů předem. 

O svolání schůze dolní komory k jejímu rozpuštění už na příští týden usilují sociální demokraté, řekl již před jednáním jejich předseda Bohuslav Sobotka. "Já myslím, že není na co čekat, není důvod prodlužovat nestabilitu," dodal.

Zákony, které mají být ještě schváleny

Na tiskové konferenci pak vyjádřil přesvědčení, že na rozpuštění dolní komory bude dostatek hlasů. "Součet poslanců poslaneckého klubu ČSSD, KSČM a TOP 09 poskytuje spolehlivou většinu pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a já velmi doufám, že nezůstane pouze u hlasů těchto tří politických stran," uvedl Sobotka. 

Do rozpuštění sněmovny chtějí sociální demokraté stihnout schválit některé důležité návrhy zákonů, včetně zákonů o značení lihu, které mají zabránit opakování metanolové aféry, nebo zrušení sKaret. O předčasné volby usilovaly dosud bývalé opoziční strany. Po středečním večeru se k nim přidala i strana bývalé vládní koalice TOP 09, kterou k tomuto novému postoji přiměl rozpad "stojedničky". 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pro rozpuštění je třeba 120 hlasů

K rozpuštění sněmovny, o něž se ČSSD již jednou pokoušela, je třeba 120 hlasů, sociální demokraté disponují 54, komunisté 26 a TOP 09 má 42 hlasů. Rozpuštění by tak mohlo být hladce schváleno, pak musí sněmovnu podle Ústavy rozpustit prezident Miloš Zeman. Do 60 dnů pak musí být volby nové. 

Nynější schůze sněmovny má podle Kováčika pokračovat ve čtvrtek od 11.00 schvalováním návrhu kandidátů na státní vyznamenání a novely katastrálního zákona, v prvním čtení by poslanci mohli projednat normu o omezení podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů. K jejímu schvalování by se sněmovna mohla sejít příští týden, uvedl Kováčik s tím, že tento pátek dolní komora zasedat nebude. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi

11:10 „Tohle vidí každý!“ Opoziční ultimátum Babišovi

Konec! Odchod! Rezignace! Opoziční ODS, Piráti, lidovci a TOP 09 žádají hlavu ministra zdravotnictví…