Hovado, debile? Ostuda Nory Fridrichové nekončí, Hamáček to jen tak nenechá. Víme více

21.05.2018 20:30

Předseda ČSSD Jan Hamáček musel před živým vstupem do České televize spolu s jejími pracovníky řešit vztek a vulgární výrazy souseda, kterému se nelíbila světla televize mířící mu v deset hodin večer do oken. Televize pak celý páteční výstup souseda použila do pořadu s názvem 168 hodin. Jan Hamáček už se sousedovi omluvil za neprofesionální konání České televize a to samé by prý očekával i od ní.

Hovado, debile? Ostuda Nory Fridrichové nekončí, Hamáček to jen tak nenechá. Víme více
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Problematický vstup ČT, kdy byl respondentem Jan Hamáček.

„Hergot, co nám tady svítíš do oken. Táhni do prd… odsud,“ začal vykřikovat těsně před přenosem soused. Na slova Jana Hamáčka, aby chvíli vydržel, protože se jedná o televizi, reagoval ještě peprněji: „Slušný lidi by aspoň něco řekli a ne tady, debile, takovýhle ty,“ odpovídal na omluvy reportérů: „Táhni do prd… už. Voni jsou dobytkové a nic jiného. Serou mě takový hovada,“ zakončil soused svůj výstup.

Anketa

Schvalujete, že pořad ČT 168 hodin odvysílal záběry s naštvaným Hamáčkovým sousedem?

75%
25%
hlasovalo: 3737 lidí

Jan Hamáček ParlamentnímListům.cz vysvětlil, že celá tato událost předcházela živému vstupu: „Stalo se to v čase ještě před vstupem do pořadu Události, komentáře, kdy zpovídaný respondent už bývá nachystaný. Materiál byl použit z doby, kdy do pražského studia České televize už pravděpodobně běžel přenos obrazu a zvuku, ale ještě nešel do vysílání,“ vysvětlil s tím, že k situaci došlo těsně před desátou hodinou večer. O to více ho prý překvapilo, že materiál byl použitý. „To se ale v poslední době stává u České televize zvykem, že takové věci oni používají. Já to považuji za neprofesionální a domnívám se, že došlo k chybě České televize, která neupozornila souseda, že před jeho domem bude nasvícený přenos. Poté, co materiál použili do úplně jiného pořadu, bych čekal, že se sousedovi omluví,“ řekl Hamáček.

Jan Hamáček se sousedovi omluvil za neprofesionální postup České televize

Anketa

Jak odhadujete výsledek referenda o vstupu do vlády, které se koná v ČSSD?

hlasovalo: 5300 lidí

On sám se sousedovi omluvil hned druhý den ráno, vysvětlil mu, jak k celé situaci došlo, jak Česká televize nastavila přenos, a podali si ruce. Podle slov předsedy sociální demokracie žádný problém neexistoval, dokud situaci nerozvířilo zveřejnění záběrů. Bývalý šéf oblastní zpravodajské redakce ČT Zdeněk Soukup řekl, že zveřejňování takových materiálů je jakýsi duch současných veřejnoprávních médií a televizí: „Vždy jsem byl názoru, že Česká televize nebo jakákoli jiná televize vstupuje lidem do soukromí a měla by se otázat, zda to lidem nevadí. Dokonce jsem byl odpůrcem metod, jako natáčení skrytou kamerou, protože je považuji za zásah do osobnostních práv a soukromí člověka. Co se týká pořadu 168 hodin, můj názor je takový, že reportáže jsou účelové,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Soukup.

Zveřejňování záběrů před oficiálním vyjádřením politiků označil bývalý žurnalista a člen Rady pro televizní a rozhlasové vysílání Petr Štěpánek za „tradiční nevkus magazínu 168 hodin“. Ohledně celé situace před přenosem ale tak rázný nebyl: „V tomto případě bych tak kritický nebyl, podle mě šlo spíše o nerudného spoluobčana. Pořad 168 hodin bych kritizoval za jiné věci. S úžasem koukám nejen v případě České televize na takovou těžkopádnou snahu za každou cenu dělat nějaké exteriérové standupy. Aby to byly atraktivní, vyvezou politiky na nějaký vítrholec a tam řeknou větu, která by se dala říci ze studia. Někdy to na mě dělá dojem, proč věci, jež lze dělat levně, nedělat draho,“ uvedl Štěpánek.

Konfliktní situaci se dalo předejít

Bývalá televizní novinářka a komentátorka Kateřina Kašparová se domnívá, že se sešly obě věci najednou: „Měli se zeptat, na druhou stranu vás to v takovou chvíli nenapadne. Před živým vstupem řešíte spojení se studiem, kameru, baterie v mikrofonu a asi milion dalších věcí. Zároveň je soused pravděpodobně nerudná osoba, která zřejmě nadává na všechno a na všechny. Já osobně bych v takovém případě záběr otočila, aby nebyl narušen živý vstup. Ale chápu, že v takové situaci je to ani nenapadlo,“ řekla redakci Kašparová. Jak se však ukázalo, celá situace se dala předvídat.

Předseda Jan Hamáček totiž podle vlastních slov vedl před vstupem diskuzi se zaměstnanci České televize, zda by bylo možné nastavit scénu jinak: „Když jsem viděl, jak je dům nasvícen a světla míří do oken, upozorňoval jsem, že to není ideální nastavení. Trvali na tom a tvrdili, že jinak by šel záběr do tmy a musí být zde, aby to k něčemu vypadalo a dopadlo to takhle,“ řekl Hamáček. O pravdivosti jeho slov svědčí i slyšitelné hlasy zaměstnanců televize mezi řevem souseda. „Já jsem říkal, že bude průs….“ Jan Hamáček ještě podotkl, že se obrátí na Českou televizi, aby mu vysvětlila, co je vedlo k takovému postupu.

Specialistka tiskového oddělení České televize Michaela Zahrádková redakci sdělila, že k obdobným situacím může bohužel při živém vysílání dojít: „Štáb se za nepříjemnost na místě všem omluvil,“ uvedla. Dodala také, že daná sekce pořadu 168 hodin s momentky před živým vstupem či oficiálním vyjádřením politiků je v současné době jeho pevnou dramaturgickou součástí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Kotleba drtil vládu. „A co pak, odvezete je do lágru?“ Slovensko ve varu

8:28 VIDEO Kotleba drtil vládu. „A co pak, odvezete je do lágru?“ Slovensko ve varu

Na Slovensku přijali zákon, který zvýhodňuje očkované před neočkovanými. Marek Kotleba, bratr asi ne…