Hovoří opravdu naštvaný zemědělec. V Bruselu se třesou okna

16.02.2024 5:30 | Zprávy

V Evropě mezi zemědělci narůstá nevraživost vůči odborům a zemědělským svazům. Naštvaný italský zemědělec stojící za organizací Zrazení zemědělci pro server Politico uvedl, že Itálie má ty „nejzkorumpovanější zemědělské odbory v Evropě“, se zemědělským svazem Coldiretti na prvním místě. Prezident svazu Coldiretti tvrdí, že na vině je Brusel a protestovat by se mělo tam. Mezitím se v Miláně promenuje kráva. Situace se nelepší ani v Nizozemsku.

Hovoří opravdu naštvaný zemědělec. V Bruselu se třesou okna
Foto: Václav Fiala
Popisek: Protest německých zemědělců v Regensburgu.

„Zemědělci v Itálii jsou zaprodáni,“ řekl pro Politico italský farmář Danilo Calvani z organizace Zrazení zemědělci (Betrayed Farmers C.R.A.). Calvani stojí v čele nových radikálních hnutí stavějících se proti zavedeným evropským zemědělským svazům a plánuje v rámci posledního protestu proti vládě premiérky Giorgie Meloniové obsadit římské antické sportoviště Cirkus Maximus. „Existuje vážné riziko, že drobní zemědělci zmizí z jednoho okamžiku na druhý,“ vyjádřil své obavy zemědělec Calvani.

Italští zemědělci protestují proti byrokracii, proti levnému dovozu ze zemí mimo Evropskou unii a proti vysokým cenám pohonných hmot už více než týden. Zemědělci z Toskánska, zamířili na jih k hlavnímu městu, vyvěsili italské vlajky a nesli ručně psané nápisy s hesly jako „Žádný zemědělec, žádné jídlo“, informuje agentura Reuters. V Římě jely traktory okolo Kolosea, centrem Milána byla v rámci protestu vedena kráva.

Zemědělci od začátku roku 2024 protestují i v Německu, v Nizozemsku a ve Francii. Velký protest se chystá na pondělí i v Praze.

Čím dál tím více hlasů je namířeno i proti zemědělským svazům a odborovým organizacím. Server Politico uvedl, že ministerstva zemědělství jsou povinna jednat s německým Svazem zemědělců (DBV), francouzským FNSEA a italským Coldiretti, tedy pokud nechtějí, aby jim byl „hnůj kydán na práh“.

Proti italské odborové organizaci Coldiretti se ohradil i italský zemědělec Calvani. „Máme nejzkorumpovanější zemědělské odbory v Evropě, a první v řadě je Coldiretti. Slouží svým osobním zájmům, spojují se s nadnárodními společnostmi a uzavírají dohody, aby se vykrmili,“ shrnul vážnost situace z pohledu zemědělce. Sdružení Zrazení zemědělci během protestu pálilo vlajky zemědělské organizace Coldiretti. Obviňují ji mimo jiné ze zvýhodňování velkých vlastníků půdy před drobnými zemědělci.

Situaci nepomohlo, že si premiérka Giorgia Meloniová k jednání minulý týden pozvala právě zástupce Coldiretti a dalších čtyř odborových svazů, z nichž ani jeden protesty nevedl. Pro protestující se toto setkání stalo důkazem, že vláda fandí lobbistickým skupinám. „Co dělá vláda? Místo aby s námi mluvila, jde si promluvit se samotnými utlačovateli,“ stěžoval si Calvani.

Prezident spolku Coldiretti Ettore Prandini vinu hází na Brusel. Pro Politico sdělil, že se již setkal s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a s komisařem pro zemědělství, polským politikem Januszem Wojciechowskim. „Sem je třeba přenést protest,“ upozornil prezident spolku.

Situace nahrává pravici

Italský ministr dopravy a předseda pravicového hnutí Liga Matteo Salvini byl jedním z prvních lídrů strany, který protestující italské zemědělce navštívil. „Liga je a vždy bude na straně italských zemědělců proti hloupostem, které si vybral Brusel,“ ubezpečil protestující zemědělce.

V Nizozemsku se čím dál tím víc radikalizuje svaz Obranné síly zemědělců (Farmers Defence Force), který se staví oproti tradičnímu odborovému svazu LTO. „V posledních zhruba pěti letech jsme byli svědky rostoucí fragmentace zájmového zastoupení zemědělců," řekl Politico docent potravinářské a zemědělské politiky na univerzitě ve Wageningenu Jeroen Candel. „Tradičně LTO vždy musela balancovat mezi všemi regiony Nizozemska.“ Obranné síly zemědělců podle něj mají „úzké vazby na krajní pravici“.

Dnes se například zemědělci z Obranné síly vydali s traktory protestovat v nizozemské provincii Drenthe na krajský úřad. „Někteří z nich si s sebou přinesli kbelíky, do kterých se přes kejdovou nádrž vylévá hnůj,“ uvedlo hnutí na instagramu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…