Hřib má problém. Pocítíte újmu vlastních zájmů, zahřmělo z čínské ambasády

08.10.2019 18:54

Dne 7. října rozhodla rada hlavního města Prahy vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Jak tento přístup hodnotí čínské velvyslanectví? ParlamentníListy.cz získaly reakci mluvčího.

Hřib má problém. Pocítíte újmu vlastních zájmů, zahřmělo z čínské ambasády
Foto: Screen ČT
Popisek: Karel Šíp žertoval s primátorem Hřibem
reklama

„Zaznamenali jsme, že Rada hlavního města Prahy před několika dny jednostranně rozhodla vypovědět sesterskou smlouvu, kterou Praha podepsala s Pekingem, a že předala toto vypovězení k projednání zastupitelstvu města. Toto jednání lze považovat za narušení důvěry, poškození čínsko-českých vztahů a atmosféry, ve které se nacházela regionální výměna a spolupráce mezi oběma zeměmi. Peking již předal Praze svůj vážný protest.

Anketa

Patří Zdeněk Bakala za mříže?

98%
2%
hlasovalo: 27624 lidí
V tomto ohledu bych chtěl zdůraznit, že princip jedné Číny se dotýká čínské suverenity a její územní celistvosti a patří ke stěžejním zájmům čínské strany, je to základ a předpoklad pro veškerou výměnu a spolupráci, které čínská strana rozvíjí s ostatními zeměmi, je to též uznávaná norma pro mezinárodní vztahy a obecný konsenzus, na kterém se shodlo mezinárodní společenství. Česká vláda důsledně dodržuje zásadu jedné Číny. Čínská strana je ochotna spolupracovat s českou vládou a se všemi společenskými sférami v další podpoře výměny a spolupráce mezi Čínou a Českem na všech úrovních a ve všech oblastech včetně posílení regionální přátelské výměny a spolupráce mezi oběma zeměmi.

Vyzýváme proto Magistrát hlavního města Prahy, aby co nejdříve změnil svůj přístup, přizpůsobil se trendu současného vývoje a historického pokroku a vrátil se zpět na cestu, která podporuje rozvoj bilaterálních vztahů. V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy,“ uvedl mluvčí čínské ambasády v České republice.

Prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1 uvedl, že pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) by se měl starat o problémy hlavního města. Rada rozhodla o vypovězení smlouvy kvůli údajné neochotě čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Vypovězení smlouvy musejí ještě projednat zastupitelé.

„O víkendu jsem hovořil s panem primátorem Hřibem o tom, že budou dnes o této záležitosti jednat. Hovořili jsme o nějakých možnostech,“ uvedl v té souvislosti ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD.

„Já musím respektovat, že to je záležitost samosprávy, která smlouvu uzavřela. Zároveň ale za zahraniční politiku odpovídá vláda a na vládní pozici se nic nemění. Myslím, že ani Praha by neměla mít ambice zasahovat do české zahraniční politiky,“ poznamenal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budeme křičet, varoval vládu doktor Smejkal

18:01 Budeme křičet, varoval vládu doktor Smejkal

Epidemiologovi Petru Smejkalovi vadí časté změny na postu ministra zdravotnictví, protože podle něj …