Hřib opět vytáhl proti autům a opřel se o Béma. Tvrdě narazil

10.07.2021 21:01

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) opět uhodil na řidiče automobilů i na pražské občanské demokraty, přičemž zaznělo, že právě ODS měla v plánu zavést v Praze mýto, o kterém se nyní na magistrátu čile hovoří. Přestože občanští demokraté od plánu ustoupili, Hřib připomenul slova svého předchůdce Pavla Béma z roku 2006, kdy se Bém vyjadřoval k mýtu a motoristům. Přišel ale tvrdý náraz. „Počítá se úplně stejně názor Ivana Bartoše před deseti lety na EU a NATO?“ zaznělo v reakci. Hřib raději mlčí.

Hřib opět vytáhl proti autům a opřel se o Béma. Tvrdě narazil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib na svém twitterovém účtu poukázal, že mýto se v Praze řešilo i před lety, a pustil se při tom do ODS. „Mezitím co pražská ODS straší před nadcházejícími volbami Pražany mýtem, tak úplně zapomněli, že to bylo kdysi právě jejich velké volební téma. Docela tak teď popírají sami sebe, nemyslíte?“ napsal.

Připojil i slova svého předchůdce Pavla Béma, který před mnoha lety motoristy kritizoval. „V poslední době mnoho pravicových i pseudopravicových stran bere automobil jako nějakou svatou krávu a lidi řídící auta jako nedotknutelnou skupinu obyvatel. To je samozřejmě úplná blbost a je to jen důsledek zoufalosti pravice v posledních letech,“ prohlásil tehdy Bém k motoristům, což Hřib s radostí nasdílel.

Zpětně však sdílení starého výroku Pavla Béma litoval, v diskusi totiž přistálo přirovnání, ze kterého pirátský primátor zřejmě radostný nebude.

Zatímco některé z příspěvků Hřibovi připomínaly, že se za Bémova působení v primátorském křesle zahájilo mnoho dopravních staveb a vypadalo tak nadějně, že by se brzy mohl postavit i vnější okruh Prahy, po čemž by dle mnoha komentujících teprve mohlo dávat mýtné smysl, jeden z uživatelů uhodil s příspěvkem, který se Hřib neodvážil okomentovat.

„Myslíte vážně, že sdílíte 15 let starou věc s textem ‚popírají sami sebe‘? Čili počítá se úplně stejně názor Ivana Bartoše před 10 lety na EU a NATO, a nyní Piráti popírají sami sebe, když obě tyto organizace podporují? Díky,“ obrátil se jeden z diskutujících na Hřiba; ten, na rozdíl od několika dalších příspěvků, raději nekomentoval.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve svých výrocích, které jsou mladší než ty od Béma, tvrdil, že by se nebránil „muslimské Evropě“, či uvedl, že v roce 2003 hlasoval proti vstupu Česka do Evropské unie, přičemž se pustil do NATO i do prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, když odmítl uznání Kosova jako státu a odsoudil vojenský zásah NATO v Jugoslávii v roce 1999, zejména jeho schvalování tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

Zavedení mýtného systému současné vedení města schválilo v rámci klimatického plánu v polovině května, počítá se, že by řidiči mohli mýtné platit již od roku 2025.

Studie, kterou zveřejnila CNN Prima News, ukázala, že by základní sazba dle záměru magistrátu mohla činit 120 korun za vjezd do Prahy. Motoristy, jedoucí do hlavního města autem vyrobeným před rokem 2014, by magistrát dle studie zkasíroval více, stejně tak by se zvýšená sazba týkala nákladních automobilů.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …