Hříchy USA nevadí, Rusko a Čínu poplivete i za pomoc, směje se Jan Keller. A toto jste viděli?

30.03.2020 12:31

„Moskvě přitíží i pomoc Itálii a na Čínu lze plivat v jistých kruzích zcela hygienicky,“ stěžuje si ve sloupku v Právu sociolog a bývalý europoslanec Jan Keller. A doufá, že současná krize poskytne i příležitost k přehodnocení stereotypů. V rozhovoru s naším periodikem pak řekl, že nikdo nenutí nikoho čínské roušky používat a dotyční se mohou spolehnout na pomoc ze Západu.

Hříchy USA nevadí, Rusko a Čínu poplivete i za pomoc, směje se Jan Keller. A toto jste viděli?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Sociolog, publicista Jan Keller

Jan Keller tvrdí, že současné dění je příležitost k přehodnocení stereotypů. Zejména, pokud jde o pohled na ostatní země. „Možná si ani neuvědomujeme, jak velkou část planety jsme stihli očernit a odepsat, zejména během posledních dvaceti let,“ říká Keller v souvislosti s tím, kolik za posledních několik let proběhlo konfliktů. „V konfliktu na Balkánu koncem minulého století byly krví ušpiněny všechny zúčastněné strany. Proklínat se však smělo jen Srbsko, ti ostatní se postupně stávají našimi bratry ve zbrani a členy Evropské unie,“ ilustroval. Jako další příklady dal sociolog Irák, Libyi a Sýrii. A dále Severní Koreu, Venezuelu či Írán.

Anketa

Obstála Evropská unie jako instituce v současné ,,koronakrizi"?

1%
99%
hlasovalo: 30598 lidí

„Liberální vymítači ďábla“ podle něho studují dění v Maďarsku a Polsku tak bedlivě, že přehlížejí, jak se v Evropě postupuje proti Kataláncům a jak je na tom zdravotně „vězeň svědomí v Londýně“, tedy zakladatel WikiLeaks Julian Assange. „Hříchy spojenců a potenciálních spojenců se velkoryse a trpělivě přehlížejí, zato Moskvě přitíží i pomoc Itálii a na Čínu lze plivat v jistých kruzích zcela hygienicky díky tomu, že nám dodala roušky,“ stěžuje si Keller.

„Měřeno rozlohou i počtem obyvatel, stihli jsme tímto způsobem postupně odepsat už většinu planety. Třeba nad tím v karanténě začneme aspoň trochu uvažovat. Jinak hrozí, že za chvíli nebude už nikdo, koho jsme ještě nezatratili a neprokleli,“ varuje na závěr.

O tom, jak se lidé staví k Číně, mluvil Keller i v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Například když tvrdě ironicky zhodnotil projev Miloše Zemana. „Jsem pevně přesvědčen, že prezident Zeman měl pochválit zejména divadelníky, kteří dokázali již v raných stadiích rozpoznat v koronaviru běžný druh lehké chřipky. Kdyby se do věci nevložil doktor Prymula a všechno nepokazil, mohli jsme si už dávno užívat jako v severní Itálii. Poté, co nám Čína provedla podraz dodáním ochranných roušek, snad už konečně dojde k vyhoštění jejího velvyslance, jak od samého počátku naprosto správně požaduje jiný populární divadelník, primátor města Prahy Hřib. Takto zhruba uvažují lidé typu zmíněného komentátora. A za sebe mohu říci, že hluboce nesouhlasím se čtenářem, který nedávno napsal: ‚Vyměním Hřiba za respirátor‘.“

Také si rýpl do těch, kdo si stěžují na cenu, kvalitu nebo množství čínských ochranných pomůcek: „Nikdo je přece nenutí, aby nepřátelské čínské šunty používali. Ať klidně používají ty vysoce kvalitní, které nám včas, zdarma a ve velkém množství dodali naši přátelé a spojenci ze Spojených států a zemí západní Evropy.“ A popřál jim pevné zdraví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…