Hrozba výpadku proudu, odstřižení od energie... Ostrý výstup přímo v Bundestagu

17.03.2023 16:22 | Kauza

Člen Bundestagu Marc Bernhard (AfD) kritizuje CDU za odstavení jaderných a uhelných elektráren. Důsledkem toho jsou likvidace pracovních míst a astronomické ceny energií. Solární a větrné elektrárny jsou podle poslance neudržitelné, průmyslová země si s nimi nevystačí. Když nezafouká, nebude ani jedna kilowatthodina, říká.

Hrozba výpadku proudu, odstřižení od energie... Ostrý výstup přímo v Bundestagu
Foto: Screen: Deutschlandkurier
Popisek: Člen Bundestagu Marc Bernhard.

Německý politik a člen Bundestagu Marc Bernhard za stranu AfD (Alternative für Deutschland) v parlamentu mluvil o neudržitelnosti solární a větrné energie a o stoupajících daních. Svou řeč začal připomenutím, že ještě nedávno bylo nepředstavitelné, že by se v Německu mohlo hovořit o výpadku proudu nebo o přídělech elektřiny, a že by občané mohli být vyzývání k pozastavení vaření či topení. To vše se podle něj nyní děje jen proto, že CDU před 12 lety zahájila ústup od uhelné a jaderné energie. „Svět se nám směje a kroutí nad námi hlavou. The Wall Street Journal to celé označil za nejhloupější energetickou politiku světa,“ prohlašuje poslanec.

CDU společně s SPD a Zelenými (Die Grünen) se dle jeho slov „zasloužili“ o to, že s odstřihnutím jaderných elektráren jsou v Německu likvidována mnohá pracovní místa a ceny energií jsou téměř nezaplatitelné. Více než 70 % z účtů za elektřinu jsou navíc daně a poplatky, kterými si podle Bernharda CDU „jen platí svá vlastní selhání“.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

93%
5%
hlasovalo: 38451 lidí
Obviňuje CDU z toho, že kvůli jejich politice má dnes Německo nejvyšší ceny za energie na světě, ale ani tak jí nemá k dispozici potřebné množství. CDU chce i přesto do příštího roku odstavit z provozu i zbývající běžící jaderné a uhelné elektrárny, přičemž Bernhard nechápe, co by se za tak krátkou dobu na kritické situaci v Německu mohlo stihnout změnit. „Kde se elektřina objeví, když všechny jaderné a uhelné elektrárny budou zastaveny?“ ptá se Bernhard a očekává navíc, že dojde minimálně ke zdvojnásobení poptávky po elektřině.

„Mohli byste v Německu postavit dalších 10 miliónů větrných mlýnů – ale když nezafouká, nevyprodukují ani jediný kilowatt,“ říká Bernhard a spolu se svou frakcí je pro nechání jaderných elektráren v provozu do doby, než Německo najde jiný způsob, jak drahé energie zaplatit. „Každé dítě moc dobře ví, že průmyslová země nemůže být poháněna pouze solární a větrnou energií,“ dodává k tomu. V závěru své řeči požaduje dlouhodobé snížení daní na všechny druhy energie, aby tak proud byl znovu zaplatitelný pro všechny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luk

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…