Hrozí miliardové spory a zastavení rekonstrukce Hlavního nádraží v Praze

3. 10. 2016 13:05

Společnost Grandi Stazioni Česká republika, která provozuje pražské Hlavní nádraží a do jeho oprav investovala více jak 1,2 miliardy korun, je připravena požadovat po České republice navrácení všech finančních prostředků zpět. Současně se také hodlá u soudu domáhat uhrazení škod způsobených jednáním Český drah, bývalého majitele stanice. Po roce a půl jednání o dodatku ke smlouvě, který by upřesnil podobu dokončení opravy Fantovy budovy a posunul konečný termín dokončení o dva roky na podzim 2018, stále nedošlo ke shodě. V případě neuzavření dodatku ke smlouvě skončí rekonstrukce 16. října 2016.

Hrozí miliardové spory a zastavení rekonstrukce Hlavního nádraží v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlavní nádraží v Praze

„Stále věříme, že uzavření dohody, pro kterou se nabízí několik nezpochybnitelných právních možností, je pro všechny nejlepší. Zastavit práce a zahájit spory s Českou republikou o odškodnění považujeme za velmi nešťastné“, řekl ParlamentnímListům.cz jednatel společnosti Andrea Odoardi.

Výše škody, včetně ušlého zisku, způsobené společnosti Grandi Stazioni, jejímž akcionářem je také Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), může dosahovat několik miliard korun. Tuto částku by musela zaplatit SŽDC jako státní organizace, tedy prostřednictvím státního rozpočtu všichni daňoví poplatníci.

Společnost Grandi Stazioni se ztotožňuje s názorem ministra dopravy Dana Ťoka vysloveným v médiích, že je nutné najít takové řešení, které na roky nezastaví rekonstrukci nádraží. Má připraveny finanční prostředky, projektovou dokumentaci a příslušná povolení, aby mohla opravu do dvou let dokončit. Aktuálně probíhají práce na centrální části fasády historické Fantovy budovy a připraveny k zahájení jsou další fáze rekonstrukce.

„Jsme přesvědčeni, že jedině pokračování ve stavbě povede k rychlému dokončení oprav Hlavního nádraží. Každá jiná varianta bude znamenat přerušení oprav Hlavního nádraží minimálně na několik let, protože SŽDC nevlastní jakákoli autorská práva k projektové dokumentaci a nemá jakákoli práva k vydaným veřejnoprávním povolením, a bude muset tedy začít připravovat projekt, projektovou dokumentaci a získat příslušná povolení včetně soutěže na projektovou dokumentaci, inženýring, technický dozor investora a generálního dodavatele úplně od začátku“ komentuje Andrea Odoardi a dodává: „Náklady na rekonstrukci Fantovy budovy přesáhnou 200 milionů, které by pak musela vynaložit  přímo SŽDC.“

Společnost Grandi Stazioni vyjadřuje přesvědčení, že bude nalezena shoda na základním postupu a že nebude muset dojít k akceleraci situace a iniciaci soudních řízení, včetně přenesení sporu na mezinárodní úroveň. Zájmem společnosti Grandi Stazioni je postupovat v souladu s českým právem, které podle právních stanovisek renomovaných odborníků umožňuje pokračování smlouvy a dokončení revitalizace Fantovy budovy. Společnost Grandi Stazioni upozornila příslušné české orgány na mezinárodní standardy ochrany investic, jichž se chce dovolat, a dále na jiné obdobné případy v nedávné době, kdy Česká republika postupovala jiným způsobem.

Rekonstrukci Hlavního nádraží považuje společnost Grandi Stazioni za úspěšný projekt, který podle nezávislých průzkumů oceňují cestující i obyvatelé Prahy. Zdržení při opravě bylo způsobeno především velmi špatným stavem nádražních budov, včetně závažných problémů se zatékáním, protože je majitel desítky let neudržoval (a nadále neudržuje) a také pomalou součinností Českých drah při schvalování stavební dokumentace. Došlo zároveň k zásadní změně stavebních předpisů. Ze všech uvedených důvodů projekt nebylo možné realizovat v plánovaném termínu, pokud měla být splněna kvalita a vysoký standard rekonstrukce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na to nezapomenu.“ Ovčáček a Soukup zdrbali Fridrichovou z ČT i Milion chvilek

8:54 „Na to nezapomenu.“ Ovčáček a Soukup zdrbali Fridrichovou z ČT i Milion chvilek

Ve včerejším vydání pořadu Moje zprávy na TV Barrandov byl hostem moderátora Jaromíra Soukupa prezid…