Hrozí odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana? Válková z ANO napověděla

23.04.2019 18:52

Do úterních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítala bývalá ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková. Na rozhlasových vlnách odmítla úvahu, že by odchod ministra spravedlnosti Jana Kněžínka z vlády souvisel s případem obviněného premiéra Andreje Babiše (ANO), jehož případ policie uzavřela a předala státnímu zástupci. Osobně si myslí, že státní zástupce to bude mít s usvědčováním Andreje Babiše ze zločinu dost složité.

Hrozí odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana? Válková z ANO napověděla
Foto: Vít Hassan
Popisek: Helena Válková na kampani ANO
reklama

Odchod Jana Kněžínka z vlády prý Válkovou příliš nepřekvapil, tušila, že Kněžínek bude ministrem jen načas. „Pan doktor Kněžínek je uznávaný odborník, ale já jsem se pohybovala tak blízko u něj, že se počítalo s tím, že se nestane ministrem do konce volebního období,“ prozradila.

Kterýkoli ministr, který by se zajímal o nějaký případ, by od státních zástupců oprávněně slyšel, že informace ze živých kauz dostat nemůže. „Že by si dovolila ministryně Marie Benešová zeptat se státního zástupce, jak by kauza Andreje Babiše mohla dopadnout, to v podstatě vylučuji,“ zdůraznila Válková. 

Připustila však, že každý ministr může fungování resortu vtisknout svou pečeť a mohla by se pokusit o určitou reformu státního zastupitelství. Válková by jí prý v tomto úsilí podpořila. „Protože si myslím, že státní zástupci reformu potřebují,“ pravila dáma. Podle Válkové by měli státní zástupci nést více odpovědnosti za svá rozhodnutí. To prý chtěla prosadit ještě ona sama jako ministryně, ale už to nestihla.

A odvolala by nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana? „Zavedla bych pravidlo, aby dostal šanci někdo jiný, ale rozhodně zatím není důvod ho odvolat, protože svou funkci nevykonává způsobem, který by vybízel k odvolání,“ konstatovala Válková. Osobně by byla nakloněna tomu, aby funkční období nejvyššího státního zástupce činilo maximálně deset let.  

Poté se vrátila ke kauze Čapí hnízdo. Pokud státní zástupce posune kauzu před soud, bude to zásadní posun v celé věci, protože to naznačuje, že státní zástupce má dost důkazů na to, aby byl obviněný člověk odsouzen. V tomto případě by byl odsouzen premiér a podle Válkové si v takovéto situaci musí sám premiér říci, zda zůstane premiérem, nebo se své funkce vzdá.

„Já kdybych byla na místě státního zástupce, který má unést tíhu důkazů a podat žalobu, tak budu mít dost nelehký úkol,“ uvedla Válková s tím, že jako členka mandátového a imunitního výboru měla možnost si spis prostudovat a jako právnička došla k tomuto závěru.  

Lidé by podle Válkové měli mít na paměti, že soudem může být očištěn, ale pro řadu voličů už může být příliš silné kafe, že je premiérem země člověk, který stojí před soudem. Tohle si musí zhodnotit právě a jen předseda vlády.

Než se rozloučila s diváky, prozradila, že by neodmítla nabídku stát se ombudsmankou po Anně Šabatové, ale jedním dechem dodala, že volba je tajná a uchazečů o tento post bude více.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …