Hrozí velký chaos. Právník hovořil v televizi o novém občanském zákoníku a nebylo to veselé

10. 9. 2013 21:07

Co čeká občany na počátku roku 2014, až začne platit nový občanský zákoník? Na tuto otázku odpovídal právník Robert Pelikán v úterním Hyde parku České televize. Čekají nás tisíce změn, zákoník prý rozhodně nebude srozumitelný běžným občanům, ale to nebyl ani zákoník dosavadní. Háček je v tom, že novému zákoníku nerozumí ani právníci, pročež v Česku hrozí velký chaos.

Hrozí velký chaos. Právník hovořil v televizi o novém občanském zákoníku a nebylo to veselé
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

„Když přijdete po prvním lednu za advokátem, tak on vám nebude umět říct, jak dopadne váš případ, protože ani on tomu zákoníku nebude zcela jasně rozumět,“ poznamenal Pelikán v úvodu pořadu. Jde o tisíce věcí, u kterých není zcela jasné, jak se dají vykládat. „Ale já bych byl nerad, kdyby se tento pořad zvrtl jen v kritiku občanského zákoníku, na tu už je koneckonců pozdě,“ pokračoval Pelikán.

Faktem je, že po nějakou přechodnou dobu se díky tomuto zákoníku zvýší poptávka po právních službách. Podle Pelikána by měl být lidem srozumitelný trestní zákoník, což prý je, Listina základních práv a svobod, a u ostatních norem už je to podle právníka spíše utopie. Tam se lidé bez pomoci právníka zkrátka neobejdou.

Ustanovení nebezpečná sociálně slabým

Celá věc má ještě jeden velký háček. Před Senátem leží úkol schválit doprovodné zákony k občanskému zákoníku, aby vše fungovalo co nejplynuleji. Faktem však je, že zákoník začne platit i bez balíku doprovodných zákonů. „Může se to stát, a bylo by to, jako kdybychom dali pacientovi nové srdce, ale nenapojili je na cévy. Výsledkem bude, že pacient zemře,“ varoval právník.

Zároveň však vyjádřil naději, že politici něco podobného nedopustí. Poukazuje také na jeho výhody - jednou z nich má být i ustanovení, že pro vás za všech okolností nemusí platit smlouva, kterou jste podepsali, aniž byste ji četli, pokud existují okolnosti, za kterých jste neměli prostor k přečtení smlouvy. To je jistě posun k lepšímu.

Na straně druhé se v zákoníku setkáme např. s úroky z úroků, což může notně ohrozit sociálně slabší spoluobčany. Podle Pelikána je zkrátka nový občanský zákoník nevyvážený. Na některých místech práva jednotlivců posiluje, jinde je zase oslabuje. „Pravdou je, že sociálně slabí mohou mít problém," zkonstatoval právník.

Hlídejte si katastr nemovitostí a záruky na výrobky

Po prvním lednu by si také občané měli hlídat, kdo je v katastru zapsán jako vlastník nemovitosti. Pokud je tam napsaný někdo jiný než vy, můžete po několika letech o dům přijít. Za pozornost ovšem stojí, že u novostaveb se výrazně prodlužuje reklamační lhůta, podle Pelikána ze současného půl roku až na roky tři.

A jak to bude s tím, když jablka padající z mého stromu skončí na zahradě souseda? Na to se ptal jeden z diváků. Jablka pak budou podle Pelikána patřit sousedovi, ale v zásadě bude na občanech, jak se spolu dohodnou.

Spory panují i kolem dvouleté záruky na výrobky. Pelikán na prvním místě zdůraznil, že záruku již delší čas nemáme. To, co prodejcům zůstává, je odpovědnost za vady, které se projeví do dvou let od prodání výrobku. Tato odpovědnost za vady v zákoníku zůstává. „Pokud vám prodejce vědomě prodal výrobek s vadou a jen doufal, že se neprojeví, tak můžete uplatnit `záruku` i po uplynutí dvou let,“ popsal další možnost Pelikán.

Dědictví

Nový občanský zákoník také mění podmínky dědictví, a to v tom, že rozšiřuje skupinu lidí, kteří mohou dědit. Nově budou moci dědit prarodiče a bratranci a sestřenice. Nóvum pak také je, že můžete zdědit dluhy, které převyšují výši zděděného majetku. Dosud byla výše zděditelných dluhů omezená, ačkoli je i dnes možné zdědit dluh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…