Humanitární katastrofa, varují experti. Bomby, koronavirus, jaderná hrozba. A nemluví se o tom

26.10.2020 19:37

Konflikt v Náhorním Karabachu pokračuje, mrtví přibývají a tamním obyvatelům navíc hrozí i další katastrofa, způsobená koronavirem. Kvůli válce totiž není možná izolace a všichni se skrývají ve sklepích. Český generál navíc upozornil na hrozbu bombardování arménské jaderné elektrárny.

Humanitární katastrofa, varují experti. Bomby, koronavirus, jaderná hrozba. A nemluví se o tom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti Ázerbájdžánské agresi v Náhorním Karabachu tentokráte na Karlově mostě

Měsíc od nového vypuknutí bojů o Náhorní Karabach mělo v pondělí zavládnout příměří. Jenže klid zbraní skončil prakticky ihned poté, co začal. Šlo již o několikáté domluvené příměří, které nemělo dlouhého trvání. Do toho se objevují informace o válečných zločinech ze strany Ázerbájdžánu, například mělo jít o vraždu dvou válečných zajatců, Arménů, sedících poklidně v parku zabalených do arménské vlajky. Jednomu muži bylo 73, druhému pouze 25 let.

Nedávno organizace Amnesty International vydala varovnou zprávu, že během ataku byla ze strany ázerbájdžánských sil použita jedna z nejhorších zbraní na zemi, zakázané kazetové bomby. Ozbrojené síly autoritářského ázerbájdžánského prezidenta Alijeva prokazatelně masivně dopadaly na karabašské hlavní město Stěpanakert a město Šuša. 

Anketa

Babiš si stěžuje, že lidé dostatečně neomezili svůj pohyb a sociální kontakty. Myslíte, že vy osobně jste omezili pohyb a sociální kontakty dostatečně?

94%
6%
hlasovalo: 15044 lidí

Používání kazetových bomb je přitom podle mezinárodního práva zakázáno. “Využití kazetových pum k útoku na civilní oblasti je extrémně nebezpečné a povede k dalším úmrtím a zraněním,“ komentoval to zástupce ředitele Amnesty International pro Evropu a Střední Asii Denis Krivošejev.

Co je kazetová bomba? Tento druh zakázané munice se skládá z hlavního kontejneru, tzv. kazety, která obsahuje množství další submunice. Ta, tvořená malými bombami, se dále rozlétne a při dopadu způsobí násobně větší škody, než klasická munice. Kromě toho pokryje i násobně větší prostor. Sumbmunice může dále obsahovat kovové špony, střepiny, kuličky, napalm, bojový plyn nebo bílý fosfor. Dle různých srovnání patří kazetové bomby mezi desítku nejsmrtelnějších zbraní moderní doby.

Zpět k Náhornímu Karabachu. Území etnických Arménů totiž současně s válkou postihla i další katastrofa. Podobně jako zbytku světa se i této části nevyhnula epidemie koronaviru. Její důsledky jsou však o to drtivější, že vlivem probíhajícího útoku není prakticky možnost ji jakkoli účinně řešit.

Jak informovala ČTK, lidé nakažení koronavirem se v Náhorním Karabachu schovávají do studených sklepů spolu se zdravými spoluobčany, aby se tak ukryli před dělostřeleckou palbou. Aby toho nebylo málo, válečné raněné mnohdy operují lékaři, kteří jsou sami nakažení. 

Podle sdělení karabašských úřadů se nakazili prakticky všichni. “Mnoho lékařů a zdravotních sester vědělo, že se nakazili, ale mlčeli o tom. Mohou si někde v koutě lehnout, dokud jim neopadne horečka, ale pak vstanou a pokračují v operování,” konstatoval ministr zdravotnictví karabašské republiky Ararat Ohandžanjan

“Nikdo teď nemá právo zůstat stát stranou.Neměli jsme čas vystopovat nakažené, když se Stěpanakert dostal pod palbu, a to umožnilo šíření nákazy,” konstatoval ministr karabašské republiky Ohandžanjan, kterému se covid-19 taktéž nevyhnul.

Dle různých pozorovatelů jde o nevídanou humanitární katastrofu. Situace je vážná už kvůli masivnímu bombardování a v době, kdy se nakažení nemají žádnou šanci izolovat, naopak jim nezbývá nic jiného, než jít bojovat, pokud jim to stav dovolí, může vše násobně zhoršit. 

Do toho během října přicházely zprávy, o kterých ParlamentníListy.cz již informovaly, že na pomoc Ázerbájdžánu vyrazili islamističtí žoldáci ze Sýrie, které dle dostupných zpráv na pomoc spřátelenému režimu vyslal turecký prezident Erdogan.

Zcela stranou k překvapení mnohých nezůstala ani Česká republika, která před časem zrušila embargo na vývoz zbraní do Turecka, které bylo dříve zavedeno pro podporu islamistů v Sýrii ze strany Erdoganova režimu. Nyní se turecký vládce, který by rád obnovil Osmanskou říši, pustil do zásahu v dalším státě a všemožně materiálně podporuje právě Ázerbájdžán v jeho útoku na Náhorní Karabach, kde po tisíciletí žijí křesťanští Arméni.

K tomu přišly z ázerbájdžánské strany výhrůžky, že mohou vybombardovat arménskou jadernou elektrárnu Mecamor. “Jde o mimořádně nebezpečnou výhrůžku, která se může stát za jistých okolností realitou. A rovněž ona vypovídá o nebývalé vyhraněnosti konfliktu v Náhorním Karabachu,” řekl k tomu serveru Aktuálně.cz bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…