Humanitární organizace uvolnily první miliony

04.06.2013 6:41

Humanitární organizace uvolnily první peníze na pomoc lidem, kteří trpí v důsledku záplav, uvolněno bylo zatím nejméně 3,6 milionu korun, vyplývá z dostupných informací. Charita ČR vyčlenila dosud 2,62 milionu, Člověk v tísni půl milionu korun a stejnou částku Diakonie Českobratrské církve evangelické. Tyto organizace vypsaly rovněž sbírky, stejně jako ADRA či Armáda spásy. Začaly též organizovat materiální pomoc.

Humanitární organizace uvolnily první miliony
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

Charitě ČR mohou lidé přispívat přímo platbou na konta neziskových organizací nebo dárcovskými textovými zprávami, někde je možné využít i platbu kartou na internetu. Organizace shánějí také čisticí prostředky a další potřebný materiál a otevírají evakuační střediska. Informace o možnostech, jak přispět, shromažďuje i zvláštní portál.

Speciální aplikaci na svém webu spustilo také hnutí Starostové a nezávislí. Obce nebo jednotlivci postižení povodní díky ní mohou shánět nebo nabízet konkrétní materiální, finanční i jinou pomoc.

Člověku v tísni je možné příspěvky posílat na povodňové konto 72027202/0300. Přispět lze také online. Poslat je možné i dárcovskou textovou zprávu ve tvaru "DMS SOSPOVODNE" na číslo 87777. Sbírka se využije především na pomoc vyplaveným rodinám. "Pro nás jsou nejdůležitější zjištěná poškození obytných prostor, kam chceme směřovat nejvíc pomoci," uvedl Marek Štys z Člověka v tísni. "Už teď je jasné, že rozsah škod je veliký," dodal Štys.

Český Červený kříž zveřejnil konto 222885/5500 s variabilním symbolem 111. Zaslat je možné dárcovskou sms s textem DMS CCK na číslo 87777. V Praze se Červený kříž podílí na dostavbě protipovodňových bariér a ve spolupráci se samosprávou zajišťuje čtyři evakuační centra v Černošicích, ZŠ Vodičkova, ZŠ Hanspaulka a ZŠ Školní. V Českých Budějovicích vyhlásil materiální sbírku.

Také adventistická organizace ADRA otevřela na pomoc lidem zasaženým povodněmi sbírkové konto. Dárci mohou finančně přispívat na číslo účtu 34983498/0300, variabilní symbol 391. ADRA sleduje situaci v zatopených oblastech. Na pomoc lidem uvolnila 250.000 korun z pohotovostního fondu. Další finance mohou dárci posílat prostřednictvím SMS ve tvaru "DMS ADRA" na číslo 87777.

Shromažďuje se i materiální pomoc

Charita otevřela v Praze 2 krizové povodňové centrum a sběrnu humanitární pomoci, nachází se na adrese Londýnská 44. Středisko zajišťuje koordinaci pomoci s pracovníky v terénu včetně dobrovolníků. "Veřejnost se může do pomoci zapojit darováním materiální pomoci. Potřeba budou zejména čisticí, hygienické a dezinfekční prostředky, pracovní nářadí a pomůcky," uvádí charita.

Sběrné místo zahájilo činnost včera v poledne. Hmotnou pomoc přijímá až do odvolání. Charita zřídila také povodňové sbírkové konto 11998822/0800, variabilní symbol 906. Peníze lze zasílat i přes mobil zprávou "DMS CHARITAPOMOC" na číslo 87 777. Česká biskupská konference dnes ČTK sdělila, že kardinál Dominik Duka rozhodl vyčlenit 250.000 korun z Náboženské matice, která spravuje část majetku římskokatolické církve.

Do terénu už vyšli dobrovolníci

Diakonii je možné na pomoc zaplaveným poslat peníze dárcovskou zprávou DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777 či na konto 359 6666 359/0800 s variabilním symbolem 2013. Postižení povodněmi s žádostí o pomoc se mohou obracet na linku 242 487 826 nebo na e-mail povodne@diakonie.cz. Diakonie je součástí integrovaného záchranného systému, uvedla její zástupkyně Vendula Kodetová. Organizace už povolala 200 dobrovolníků a začala půjčovat domácnostem vysoušeče.

Dárcovské zprávy, příspěvky i potřebné věci na pomoc postiženým mohou posílat zájemci i Armádě spásy. Její sbírkové konto je 457 335 453, variabilní symbol 222. Na číslo 87777 je pak možné poslat textovou zprávu DMS ARMADASPASY. Jakmile se upřesní rozsah škod, začne organizace sbírat i košťata, hadry, pytle, sáčky na odpadky, dezinfekční a čisticí prostředky, jednorázové ručníky či repelenty.

Povodňový účet má i Konto Bariéry na pomoc lidem s handicapem. Přispěje jim na dočasné ubytování či náhradu zničených pomůcek, jako jsou vozíky či plošiny. Peníze mohou dárci posílat na konto 17 111 444/5500, variabilní symbol 0613 nebo dárcovskou zprávou ve tvaru DMS KONTOBARIERY na číslo 87777. Sbírku pořádá i Národní rada osob se zdravotním postižením, a to na účet 248896031/0300 s variabilním symbolem 2013. Lidem s handicapem pomůže zajistit náhradní kompenzační pomůcky, jejich zapůjčení či vyřízení nových.

Speciální povodňové konto pod číslem 3070207/0100 zřídila rovněž pražská zoo, která je zaplavená a poničená.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…