Hüner se Zemanem mluvil o využití lithia či energetické koncepci

10.12.2017 15:30

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Hüner na dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech mluvil o energetice, využití lithia nebo o nutnosti digitalizace průmyslu a energetiky. Po setkání to novinářům řekl Hüner. Za svou prioritu v úřadu označil kromě energetiky odstraňování ekologických škod a nakládání s nerostnými surovinami. Zemanův mluvčí na Twitteru uvedl, že hlavním tématem jednání byla energetická koncepce ČR a její uplatňování.

Hüner se Zemanem mluvil o využití lithia či energetické koncepci
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Cínovec, území s bývalým odkalištěm, které splývá s okolní krajinou.
reklama

Podle Hünera si s prezidentem poměrně dlouze a hluboce povídali o energetice. „Šlo o využití surovin jednak pro energetiku jako takovou, obecně surovin, které přímo s výrobou energie a tepla nesouvisejí, mám na mysli samozřejmě lithium,“ řekl novinářům. Memorandum o těžbě lithia uzavřené před volbami nechtěl komentovat předtím, než si ho prostuduje. Stát by se tak podle něj mělo do týdne. Se Zemanem mluvil i o tom, že by lithium mohlo sloužit pro baterie do elektromobilů nebo pro sklady elektrické energie. O memorandu samotném a jeho právních důsledcích se s prezidentem nebavili.

Řešili také nutnost digitalizace průmyslu a jeho podpory ze strany MPO. Shodli se, že by úřad neměl být jen ministerstvem pro instituce, ale především pro občany. „Takže záležitosti podpory chytrých domácností a nakonec i zavádění vysokorychlostního internetu do domácností, které o to mají zájem, si myslím, že jsou tématy, které naše občany osloví,“ dodal. Tématem byla i atomová energie, příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu a těchto lokalit, aby do roku 2025 mohlo být vydáno stavební povolení pro takové dílo.

Za své největší priority označil kromě energetiky odstraňování ekologických škod nebo nakládání s ekologickými surovinami s maximální výnosností pro stát. „Což bychom rádi dělali přes státní podnik Diamo,“ řekl. Chtěl by také odstranit duplicity mezi CzechInvestem a Czech Trade.

Hüner slíbil, že bude řešit i otázku mobilních dat. Mluvit o tom chce s českými operátory. Lidem nechce doporučovat, aby využívali levnější operátory z okolních zemí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…