Husa připomněla bohoslužba v Betlémské kapli. Dorazil i kardinál Vlk

06.07.2014 19:54

Bohoslužba v Betlémské kapli v Praze dnes připomenula výročí mučednické smrti Jana Husa. Středověký církevní reformátor, který se zasazoval i o nápravu společnosti, byl pro své názory upálen před 599 lety v německé Kostnici. Královéhradecký biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec v kázání vyzdvihl odvahu, se kterou Hus dokázal obhajovat a nezradit své názory proti církvi, která byla ve středověku všemocným arbitrem života.

Husa připomněla bohoslužba v Betlémské kapli. Dorazil i kardinál Vlk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze

Mezi společné modlitby patřila i ta v duchu Husova učení, "aby všichni lidé dobré vůle hledali pravdu, milovali pravdu, říkali pravdu a bránili pravdu až do smrti". Zazněla také modlitba za politiky a další správce věcí veřejných, aby dokázali žít morálně, čestně, nesobecky a ku prospěchu celé společnosti.

Požadoval návrat k chudé církvi

Na závěr bohoslužby promluvil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vyzval mimo jiné k tomu, aby 6. červenec jako státní svátek nebyl s ohledem na Husův odkaz brán veřejností jen jako další den volna. Mezi účastníky bohoslužby byli kostnický starosta Ulrich Burchhardt, kardinál Miloslav Vlk a biskup starokatolické církve Dušan Hejbal.

Bývalý papež Jan Pavel II. vyjádřil v roce 1999 nad Husovou smrtí lítost a uznal ho za reformátora. Neznamenalo to však jeho plnou rehabilitaci. Některé reformátorovy myšlenky považují katolíci dodnes za mylné.

Kněz a tvůrce spisovné češtiny Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Univerzitě Karlově. Kázal v Betlémské kapli, kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi. Za to na něj byla uvalena klatba. Své názory odmítl odvolat, proto byl rozhodnutím církevního koncilu 6. července 1415 upálen. Jeho smrt posílila v českých zemích reformní hnutí kališníků.

Spolu s Českobratrskou církví evangelickou chystá husitská církev na příští rok oslavy Husova 600. jubilea. Husovské slavnosti se budou konat na Staroměstském náměstí v Praze a v přilehlých kostelích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

17:49 „Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

Koalice SPOLU spolu s komiky již dříve naložila premiérovi Andreji Babišovi. Nyní chce sejmout proru…