Hygiena pod tlakem slevuje: Kdo potkal nakaženého, ale nemá příznaky, nemusel by do karantény

07.09.2020 17:27

Hygienici mají napilno. Už brzy údajně nebudou muset dohledávat všechny kontakty nakažených lidí. Zprávu přinesl server iDNES. Občané, kteří se potkali s nakaženým, ale nemají žádné příznaky, by již nemuseli do karantény, myslí si vrchní hygienička Jarmila Rážová. Co za tím je? Některé stanice prostě nestíhají.

Hygiena pod tlakem slevuje: Kdo potkal nakaženého, ale nemá příznaky, nemusel by do karantény
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Anketa

Je dobře, že Zeman nebude zvát Vystrčila na setkání ústavních činitelů?

86%
14%
hlasovalo: 20265 lidí

„Ministerstvo už prý připravuje metodické pokyny. „Musí se přehodnotit systém trasování nesymptomatických lidí. Musí se také upravit metodika, zda je opravdu nutné obvolávat všechny druhé nebo třetí kontakty nakaženého,“ řekl České televizi člen řídícího týmu Chytré karantény Petr Šnajdárek.“          

Se změnou ve způsobu trasování souhlasí i hlavní hygienička Jarmila Rážová, která říká, že lidé, kteří by se s nakaženým člověkem potkali, ale neměli by žádné příznaky, neměli by již povinnost jít do karantény.

Hygienička ale dodává: „Měli by být ale poučeni o tom, jak se chovat, a eventuálně by si mohli nainstalovat novou aktualizaci aplikace eRouška, která by měla být v dohledné době spuštěna,“ hygienici by tak kontaktovali jen nejbližší okolí nakaženého. 

Změna systému je možná i díky tomu, že i přes zvyšující se počet nakažených neroste počet nakažených ve vážném stavu. Primářka Kliniky infekčních nemocí v pražské Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová řekla, že situace je pod kontrolou. Pořád platí, že 80 procent pacientů má mírné nebo žádné příznaky.

Podle nejnovějších údajů Ministerstva zdravotnictví je nyní v nemocnicích hospitalizováno jen 204 pacientů a z toho 52 z nich je ve vážném stavu.

Hygienička Jágrová si v pátek postěžovala na situaci s trasováním. Hygienici podle ní prostě nestíhají obvolávat všechny kontakty nakažených: „My se velmi omlouváme, ale nejsme prostě schopni to zvládat.“

Ministr Vojtěch se proto v pondělí dohodl s vedoucími krajských hygienických stanic, že v Praze pomohou. „Díky chytré karanténě je možné, aby si hygienici navzájem na dálku pomáhali,“ vysvětlil Vojtěch. 

Praha je v dnešní době prý jedním z nejvíce zasažených regionů. Podle ministerstva se za poslední týden v Praze objevilo asi 72 nových případů covid-19 na 100 tisíc nakažených.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…