I bez vzdělání pochopíte, že EU pomáhá! Pospíšil orodoval za sankce proti Rusku a zaskočil ho dotaz, co tedy s Putinem pečou Němci

11. 4. 2019 13:21

Do XTV na rozhovor s Lubošem Xaverem Veselým zavítal tentokrát předseda TOP 09, europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil. Na začátku prohlašoval, že TOP 09 v eurovolbách určitě uspěje, protože je v koalici. A že je EU prospěšná, to prý pochopí každý selským rozumem. Vyjádřil se i k primátoru Hřibovi. A na závěr se rozjel na adresu Ruska. To se dle něj chová jako agresor a sankce mají smysl. A když budeme ignorovat porušování mezinárodního práva, tak se podle něj bude opakovat rok 1968.

I bez vzdělání pochopíte, že EU pomáhá! Pospíšil orodoval za sankce proti Rusku a zaskočil ho dotaz, co tedy s Putinem pečou Němci
Foto: Repro XTV
Popisek: Jiří Pospíšil na XTV

Xaver Veselý na to šel relativně zhurta, zeptal se předsedy TOP 09, zda se obává, že se ve volbách strana nedostane do europarlamentu. Ten odvětil, že se nebojí, protože do voleb jdou jako koalice spousty menších stran. „Ty výzkumy, které máme, ukazují, že budeme mít něco mezi deseti a patnácti procenty,“ věří europoslanec a dodává, že je to prostá aritmetika. „Hlavně, my jsme dali dohromady proevropské strany, jsme jasně proevropským projektem; a to si myslím pro voliče, kteří chtějí, aby Česká republika byla v Evropské unii, kteří podporují naší západní orientaci, tak můžeme být pro ně atraktivní,“ poznamenal europoslanec. Že tato koalice funguje, už podle něj prokázaly výsledky z komunálních voleb v Praze.

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28457 lidí

Eurovolby podle něj nemají jedno silné téma, ale bude to o tom, jak si jednotlivé strany představují pozici České republiky v Evropě. „My říkáme, že chceme být aktivními členy Evropské unie. Někdo je k tomu zdrženlivější, někdo bude hovořit o tom, že chce z Evropské unie vystoupit, nebo že chce Evropskou unii výrazně měnit. My říkáme, že chceme zůstat v Evropě a chceme silnou Evropskou unii, ve které se České republice ekonomicky daří, to je třeba říci, a hlavně Evropská unie je pro nás garantem svobody a demokracie,“ pravil Pospíšil. Veselý se pak zeptal, zda je toto dostatečně silné téma pro prosté občany. Na to se Pospíšil bránil, že toto nerozlišuje, žádnou „kavárnu“ ani „prosté občany“, že všechny vnímá stejně. Ale Xaver Veselý mu to nevěřil a říkal, že každý je jinak obdařen rozumem.

„Nemusíte mít super vzdělání, abyste byl schopen selským rozumem posoudit, jestli se v dnešní době České republice daří, nebo ne. A nám se objektivně ekonomicky daří, lidé se mají lépe...“ reagoval Pospíšil. „Vidíte, jak pan Babiš je šikovnej,“ zaryl do předsedy TOP 09 Veselý. „Za to nemůže pan Babiš, za to můžou Češi, čeští podnikatelé, kteří pracují, a tak dále,“ odpověděl mu politik. 80 % vývozu jde do zemí EU a export je dle Pospíšila zárukou prosperity pro malou zemi jako Česko. Tvrdí, že na to, aby člověk toto pochopil, nepotřebuje ekonomické vzdělání.

Veselý pak přesedlal na Brexit – a prý, jak to, že toto Britové nepochopili. Pospíšil konstatoval, že Británie je velmoc a má stále vazby na své kolonie, se kterými obchoduje. A za dva roky, kdy Británie Brexit připravuje, jí to prý nepřineslo nic pozitivního, jen politickou krizi a problémy. Druhé referendum podle něj proběhnout může, pokud o tom tamní parlament rozhodne, protože to není žádným zákonem zakázáno.

Pospíšil také komentoval údajný nápad Pirátů na zdanění prázdných bytů. Prohlásil, že jako středopravicová strana takovéto návrhy nepodporují, a je rád, že si to Piráti rozmysleli. Říká, že se kvůli návrhu-nenávrhu koalice rušit nebude, ale pokud by došlo na prosazování ultralevicových opatření, váhat nebude. „My za každou cenu v té koalici být nemusíme. Nám nejde o to mít 3 místa v městské radě. Ale jde o to mít výsledky a obhajovat náš program před našimi pražskými voliči,“ tvrdí.

Veselý se též zeptal na srovnání primátora Hřiba a Adriany Krnáčové. Hřib je prý konsenzuálnější, dá se s ním lépe domluvit než s bývalou primátorkou. Lépe se s ním podle Pospíšila komunikuje. Ale je dle jeho názoru brzo Hřiba hodnotit. Uvítal by, kdyby měl více politických zkušeností. Doplnil, že přes média do něj takto střílet nehodlá, protože mu na koalici záleží. První vyhodnocení práce bude prý na podzim, kde se uvidí, kdo co udělal.

Fotogalerie: - Bude ve Zlíně nová nemocnice?

Jednání o Nové krajské Baťově nemocnici na zasedán...
Jednání o Nové krajské Baťově nemocnici na zasedán...
Jednání o Nové krajské Baťově nemocnici na zasedán...
Jednání o Nové krajské Baťově nemocnici na zasedán...
Poslanec a zastupitel Pavel Pustějovský na jednání...
Jednání o Nové krajské Baťově nemocnici na zasedán...

Následovaly sankce na Rusko. Xaver Veselý zmínil, že německá firma Mercedes otevřela v Rusku linku. Pospíšil přiznal, že toto nezaznamenal, ale předpokládá, že se asi jedná o něco, na co se sankce nevztahují. Sankce podle něj a dalších odborníků mají smysl: „Rusko porušilo mezinárodní právo, na tom Krymu se chová, že se tam porušují práva etnických a různých menšin, viz třeba Krymští Tataři, kteří tam jsou velmi tvrdě diskriminováni Ruskem, to je fakt. Rusko činí provokace proti Ukrajině v Černém moři a to jeho chování je dál expanzivně rozpínavé. Jakou jinou formou chcete dát najevo, že zkrátka není normální, aby váš partner porušoval mezinárodní právo a choval se, jak se jemu zlíbí, jenom proto, že má názor, že jeho sousedství je fakticky jeho?“ ptal se řečnicky Pospíšil. A dodal, že Rusko je agresor a jako agresorovi mu bylo uškozeno.

Prý jako země se zkušenostmi se Sovětským svazem z roku 1968 musíme hájit mezinárodní a lidská práva a nesmí nám to být úplně jedno. „To Rusko se pořád vůči Ukrajině chová nepřijatelným způsobem, je vůči němu agresorem, tak vůči němu musíme nějakým způsobem zasáhnout. Nebo pokrčíme rameny a necháme to bejt, pak se rok 1968 bude opakovat i u nás, protože Rusko nekouká jen po Ukrajině, to si jako řekněme,“ varoval politik.

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…