„Rád bych Ibrahimovi a jeho lajkovačům připomněl, že Československo během studené války patřilo k významným výrobcům a vývozcům zbraní a k aktivním podporovatelům Sovětského svazu při brutálním kolonialismu a boji proti Západu,“ odmítá Hvorecký na Facebooku argumentaci svého krajana, který v rozhovoru pro portál Čas.sk prohlásil, že Slováci nemusí přijímat migranty, neboť se nepodíleli na drancování Afriky. O uprchlíky by se dle Maigy měli postarat Francouzi, Angličané a Američané, kteří Afričanům ukradli nerostné suroviny, zvláště ropu a zlato a nechali za sebou spálenou zem.
„Jen na Kubu jsme dodali 30 tisíc pušek a 100 tisíc granátů. Do Egypta, Sýrie a Jemenu jsme jenom do roku 1960 expedovali zbraně za 800 milionů československých korun. Mám pokračovat vojenskými letadly pro Ugandu? Dodáváním techniky a leteckých trenažérů do Asie?“ vypočítává Hvorecký a dodává, že k pravidelným zákazníkům československého zbrojního průmyslu patřila Indie, Afghánistán, Irák, Ghana, Keňa, Alžírsko, Angola, Guinea a dokonce rodná země výše zmiňovaného umělce Mali. „Neslyšel náhodou někdo v uplynulých týdnech a měsících právě o těchto zemích v souvislosti s masovými uprchlickými vlnami?“ naznačuje Hvorecký, že Čechoslováci nesou na svých bedrech část viny za uprchlickou krizi.
Kdybychom se prý měli držet logiky, kterou nastínil Ibrahim Maiga a převzít odpovědnost, tak by dle něj mělo Slovensko přijmout mnohem více uprchlíků, než jak navrhují kvóty z dílny Evropské komise. Tedy nikoliv v řádu stovek, nýbrž statisíců. Tolik lidi totiž prý bylo zabito československými zbraněmi, díky kterým se dle Hvoreckého máme tak dobře a oni tak zle.
Plné znění Hvoreckého komentáře ve slovenštině:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš