I nadále budu mluvit pravdu, i o marockém problému, burcuje před verdiktem soudu bojovník proti islámu Wilders

09.12.2016 11:25

Nizozemský extremistický politik Geert Wilders si dnes vyslechne verdikt soudu. Ke svému konci se totiž blíží kauza, v níž byl Wilders obžalován z šíření nenávisti. Samotný Wilders si podle agentury Reuters z nadcházejícího rozsudku těžkou hlavu nedělá. Svým příznivcům vzkázal, že se nenechá zastavit žádným soudem, politikem nebo teroristou.

I nadále budu mluvit pravdu, i o marockém problému, burcuje před verdiktem soudu bojovník proti islámu Wilders
Foto: Mwl.nl
Popisek: Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders
reklama

Radikál Geert Wilders stojí před nizozemským soudem pro údajné šíření nenávisti. Toho se měl dopustit v roce 2014, kdy na shromáždění svých příznivců sliboval, že se postará o to, aby v Nizozemsku žilo méně Maročanů.

V současné době patří Wilders k nejpopulárnějším politikům v zemi a aspiruje na vítězství v příštích volbách. Možná i proto si z blížícího se verdiktu soudu příliš těžkou hlavu nedělá. Je přesvědčen, že soudní verdikt prakticky nic nezmění, ať už bude odsouzen, nebo osvobozen.

„I nadále budu mluvit pravdu, i o marockém problému. Žádný soudce, politik nebo terorista mě nezastaví,“ vzkázal ještě před vynesením verdiktu Nizozemcům. Vyhlášení rozsudku můžeme očekávat v pátek později odpoledne.

Wilders odmítá, že by kohokoli v Nizozemsku vybízel k rozpoutání násilností nebo genocidy. Podle vlastních slov jen chce řešit problémy, které trápí Nizozemce. Rád by snížil i počet Maročanů v Nizozemsku, ale ne násilnou cestou. Je připraven zastavit migraci do Nizozemska a vykázat ze země ty Maročany, kteří se dopouštějí trestné činnosti. Rád by dosáhl také toho, aby zemi dobrovolně opustili lidé s dvojím marocko-nizozemským občanstvím.

Pokud se Wilders proti verdiktu odvolá, dá se očekávat, že proces bude pokračovat ještě v příštím roce, kdy už v Nizozemsku poběží horká fáze parlamentní předvolební kampaně. Předchozí pokusy pohnat Wilderse k zodpovědnosti za jeho mnohdy kontroverzní výroky přitom vedly jen k tomu, že narostla politikova popularita. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

19:39 Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se v průběhu jednání Poslanecké sněmovny rozčílila kvůli…