I nemocný prezident může vykonávat úřad. Ústavní právníci hovoří

09.10.2021 10:53 | Kauza

Mohl by být prezident Miloš Zeman zbaven pravomocí vykonávat svůj úřad? Ústavní experti se neshodnou. Na vině je jeho zdravotní stav. Parlament České republiky, tedy shodně senátoři i poslanci, by mohl hlasovat o zbavení prezidenta Miloše Zemana jeho pravomocí, pokud by došli k závěru, že hlava státu již není schopna dále vykonávat svůj úřad.

I nemocný prezident může vykonávat úřad. Ústavní právníci hovoří
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman odvolil na zámku v Lánech

Parlament by mohl hlasovat o zbavení pravomocí prezidenta Miloše Zemana. Poslanci i senátoři nejdříve budou muset dojít k názoru, že prezident již není schopný nadále vykonávat úřad. Ústavní právníci se zatím neshodnou, zda by měl zákonodárný sbor začít jednat.

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana totiž je v posledních dnech a týdnech předmětem spekulací. Nedostatek informací a fakt, že Zeman odvolil v Lánech pomocí přenosné urny, vyvolávají debaty o tom, zda je způsobilý vykonávat svůj úřad.

Podle ústavního právníka a prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha je možné, pokud by Parlament došel k takovému dojmu, přijmout usnesení, že prezident republiky již není způsobilý vykonávat svůj úřad, a aktivovat tak článek 66 Ústavy ČR.

Souhlasit by musely obě komory Parlamentu, tedy jak Poslanecká sněmovna, tak Senát, a rozhodnutí by musela učinit nadpoloviční většina přítomných poslanců i senátorů. „Ale měl by vycházet z nějakých konkrétních podkladů, v daném případě ze zdravotní dokumentace nebo nějaké lékařské zprávy, která by byla za tím účelem poskytnutá,“ dodal Gerloch.

Podle něj by musel být fakt, že je Zeman nezpůsobilý vykonávat úřad, nesporný. Důvodem naopak podle něj není jen nemoc či hospitalizace, protože i v nemocnici prý totiž může hlava státu úřad vykonávat, přijímat návštěvy, jednat či rozhodovat.

Použití článku 66 ústavy není na programu dne i podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila z ODS. Zda by mělo plénum hlasovat o prohlášení prezidenta Zemana neschopného vykonávat funkci se ústavní právníci neshodnou. Podle Gerlocha by tomu tak spíše být nyní nemělo.

Nesouhlasí s ním ale jeho kolega, ústavní expert Jan Kysela. „Teď jsme v situaci, že prezidentovo tělo bez ohledu na stav mysli přestává fungovat v míře, která mu umožňuje být plnohodnotným prezidentem republiky. Už na jaře byl podle mého důvod zabývat se ústavním článkem 66, teď jsou důvody o to zřetelnější,“ uvedl právník.

Zemanův zdravotní stav je dnes důležitý zejména kvůli probíhajícím volbám. Prezident má následně povinnost svolat novou Poslaneckou sněmovnu a jmenovat příští vládu.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…