Idealistická mládež chce zachránit zemi a netuší, že její loutkovodiči začínají uvažovat o válce. Proč? Jaroslav Bašta má jasno

08.12.2019 8:31

„Tři čtvrtiny století míru, prosperity, nebývalého hospodářského a kulturního rozvoje prakticky celé populace náhle začíná vadit,“ píše v komentáři pro Prvnízprávy.cz bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. A pro Evropany to nejspíše platí dvojnásob. Vadí to podle něj nejen těm, kteří kvůli svému bohatství mají největší vliv na osudy naší planety, ale také nastupující generaci. Obě skupiny v zásadě chtějí totéž – skromnější společnost a menší plýtvání zdroji.

Idealistická mládež chce zachránit zemi a netuší, že její loutkovodiči začínají uvažovat o válce. Proč? Jaroslav Bašta má jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Cíle, kterých chtějí dosáhnout, jsou však podle Bašty diametrálně odlišné.

„Ono jedno procento nejbohatších obyvatel zeměkoule touží být ještě bohatší a momentálně nejsnazší cesta, jak toho dosáhnout, je zchudnutí většin,“ všímá si. Ekonomové tomuto procesu říkají dobývání renty.

„Idealistická mládež chce zachránit zemi a svoji budoucnost, takže přichází s programovým uskrovňováním se. Zatím jen teoreticky. Netuší, že ti jejich loutkovodiči začínají uvažovat o starém osvědčeném receptu na všechny stávající i hrozící neduhy globalizace, tedy o válce,“ varuje Bašta.

Anketa

Stíhání Babiše obnoveno. Co by mělo nastat?

hlasovalo: 35797 lidí
Dodává, že válkou, která by probíhala uvnitř západní civilizace, a nejen na jejích periferiích jako doposud, nastal obtížný logistický problém – chybí pro ni motivace a nejsou lidi. „Dnes splňuje kritéria pro službu ve zbrani pouze 4-8 % mužské populace. Jak ukazují občasné průzkumy veřejného mínění, většinově chybí jakákoliv motivace válčit,“ zmiňuje.

V takovém případě prý plánovači budoucích konfliktů začínali od nuly. „Nejprve bylo třeba vytvořit obraz nepřítele. Volba samozřejmě padla nejprve na Ruskou federaci, která tuto propagandistickou roli v očích Západu plní od roku 2008 po konfliktu v Gruzii. Čerstvě k ní přibyla Čína. Pak následovala druhá, rozhodující fáze, v níž se vyvolává nenávist vůči znovu objevenému nepříteli. V ní se pracuje s vhodně vybranými historickými epizodami,“ podotýká Bašta.

Zkušenosti z konfliktů na Kavkaze a na Balkáně podle Bašty ukázaly, že v historickém podvědomí tamních populací zůstala traumata z 2. světové války stále živá a přes odstup dvou generací to vyvolalo novou vlnu občanských válek na počátku devadesátých let.

„Nenávist se samozřejmě musí vyvolat na obou stranách budoucího konfliktu. K tomu reminiscence na období 1939-1945 posloužily více než spolehlivě, protože Rusové jsou na jakékoliv zpochybňování role Sovětského svazu ve válce, kterou nazývají Vlasteneckou, více než citliví. Adorace a faktická rehabilitace bývalých sovětských občanů, kteří vstoupili do jednotek SS nejprve v Pobaltí a pak na Ukrajině, uvnitř Ruska velmi posílilo nacionalistické jestřáby,“ vysvětluje bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

„Vyložili si to jediným možným způsobem – dnes je Rusko nepřítelem Západu, takže západní propagandisté se nějak musejí vyrovnat s historickým faktem, že Sovětský svaz byl před 75 lety jeho nejvýznamnějším spojencem v boji proti nacismu a měl rozhodující podíl na konečném vítězství,“ uzavírá Bašta svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sáhla jim na ČT! Peklo kolem kandidátky ,,od Klause", navržené Dukou. Ještě bude veselo

10:29 Sáhla jim na ČT! Peklo kolem kandidátky ,,od Klause", navržené Dukou. Ještě bude veselo

Nadcházející volba do Rady ČT je velmi sledovaným tématem. Na pozice se hlásí celkem 90 adeptů jmeno…