Idioti, nuly! Teď se láme chleba, Zeman jedná o tom, zda má kandidovat. U nás radí Ringo Čech, umělci a osobnosti

31.01.2017 20:48

Úřadující český prezident Miloš Zeman, jemuž vyprší mandát na jaře 2018, se má dnes večer radit s nejbližšími spolupracovníky, zda se má ucházet o další funkční období na Pražském hradě. Co by mu k tomu asi řekli čeští umělci a přední osobnosti veřejného života? „Jenom idiot nevidí Milošův přínos. Jenom naprostý hlupák, ignorant a zlosyn nevidí jeho pozitivní vliv na politiku,“ uvedl k tématu třeba hudebník František Ringo Čech.

Idioti, nuly! Teď se láme chleba, Zeman jedná o tom, zda má kandidovat. U nás radí Ringo Čech, umělci a osobnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Miloš Zeman svolal na dnešek své nejbližší spolupracovníky, aby se jich zeptal na jejich názor, zda má, nebo nemá opětovně kandidovat. Jejich úsudek bude ale prý brát jen jako poradní. „Upozorňuji, že se samozřejmě tímto názorem svých spolupracovníků nemusím řídit, ale budu o něm přemýšlet,“ upřesnil k tomu sám Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas.

Hlava státu již dříve oznámila, že definitivní rozhodnutí oznámí veřejnosti až 10. března, což je zároveň den, kdy začíná v Brně sjezd ČSSD. Na něm bude obhajovat post stranického předsedy premiér Bohuslav Sobotka.

Kandidaturu na prezidenta již oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. O post projevil zájem dokonce i herec a spisovatel Michal Gulyáš. Žádná z parlamentních politických stran zatím vlastního uchazeče o Pražský hrad neoznámila.

Anketa

Který z okolních národů vám vadí?

68%
4%
hlasovalo: 15075 lidí

ParlamentníListy.cz se v této věci otázaly umělců a předních osobností veřejného života, zda by měl Miloš Zeman podle jejich soudu znovu kandidovat a jestli si myslí, že je Zeman přínosem pro naši zemi, a co by na jeho osobě ohodnotili kladně, případně i záporně.

Hudebník František Ringo Čech se k dotazu jen pousmál. „Jenom idiot nevidí jeho přínos. Jenom naprostý hlupák, ignorant a zlosyn nevidí jeho pozitivní vliv na politiku,“ odvětil okamžitě ke jménu Miloš Zeman.

„Kdo Miloše dobře zná – jako já – tak nepochyboval už před mnoha měsíci, že bude kandidovat znovu. Je to prostě člověk, který neodchází z potápějící se lodi, a navíc všichni vědí, že český král z boje neutíká. Jeho zdraví? To nezáleží na jeho zdraví, ale záleží to na jeho silné vůli a chuti pracovat,“ dodal F. R. Čech.

Zeman nás brání, ostatní jsou nuly!

Podobně smýšlí i písničkář Pepa Nos. „Podle mne je to jeho věc, zda má, nebo nemá kandidovat. Hlavní roli v tom bude hrát ale jeho zdraví. Nic jiného tam roli nehraje. V tomto okamžiku nikdo nehájí lépe zájmy občanů České republiky nežli Zeman. On nás brání a chrání! Vždyť ty útoky na nás jsou nepředstavitelné,“ uvedl Nos a dodal:

„Vždyť teď chce post kancléře (Německa) Martin Schulz (někdejší předseda Evropského parlamentu – pozn. red.) a ten se s tím nebude párat! Bude chtít na nás uvalit sankce, což jsou nehorázné věci. Je to v podstatě jako za vlády Adolfa Hitlera, co si budeme povídat! Zeman je ale vnímán ve světě jako člověk, který nás opravdu bude hájit, což je přesně tak, jak to sliboval podle ústavy v prezidentském slibu. Všichni ostatní, kteří by se rádi ujali po něm prezidentského postu, jsou nuly! Mezi nimi není zatím nikdo, kdo by měl jakoukoliv vizi či občanský, morální a filozofický kredit. Pokud by měl být Zeman nějak vážněji nemocný, tak by to pro nás byla v tomto okamžiku katastrofa!“

Pan prezident jistě ví, jak je tato funkce spoutaný život a oběť!

„Ať si kandiduje, mně to je jedno. Ať si hraje na písku, nebo ať si dělá, co chce,“ odvětil na stejné dotazy ohledně Miloše Zemana zpěvák a producent Milan Drobný, který v roce 2010 ve volbách neúspěšně kandidoval za SPOZ do senátu v obvodě Liberec.

„Zveřejňovat své názory na toto se mi fakt nechce. Celý svět se zbláznil, a kdo může hovořit o prezidentech, tak hovoří, ale mne nebaví se mezi ty lidi zařazovat. Je to mimo okruh mých zájmů,“ pronesl razantně k témuž herec Josef Dvořák.

Chirurg Pavel Pafko byl již o trochu sdílnější. „Já bych to jako lékař vázal na jeho zdravotní stav, a to si musí rozhodnout pan prezident sám, zda se cítí na to, aby dalších pět let jezdil a podával lidem ruce... Já bych mu ale tu jeho funkci vůbec nezáviděl. Vím třeba, co to je mít osobní ochranku a k tomu ztrátu určité svobody – když jsme operovali pana prezidenta Havla, tak jsem ji měl i já, a to jenom tři neděle v životě! Pan prezident sám ale jistě ví, jak je tato funkce spoutaný život a oběť,“ řekl chirurg s tím, že by si ale netroufal Zemana nějak známkovat.

„Každý člověk je v něčem pozitivní a v něčem negativní, a u Zemana bych si výsledné znaménko vůbec netroufal říci. Podle mne některé věci udělal dobře, některé zase ne, ale některým jeho úvahám absolutně nerozumím. Možná jimi něco sleduje, ale já jim nerozumím, a tak je považuji za chybné,“ dodal Pafko.

S otázkou, zda by měl Miloš Zeman opětovně kandidovat, se ParlamentníListy.cz obrátily i na herce a baviče Luďka Sobotu. „Určitě by znovu kandidovat měl. Alespoň by se zjistilo, zdali ti ostatní kandidáti se mu svojí úrovní vyrovnají,“ odvětil Sobota. Podle něj je Zeman jednoznačně přínosem pro naši zemi. „Je to velmi vzdělaný člověk a má sociální cítění,“ dodal Sobota k dotazu, čeho si na hlavě státu váží.

Rockový hudebník Aleš Brichta za Zemanem stojí: „Proč by nemohl kandidovat znovu? Já si říkám jen zaplať pánbůh za něj, protože u nás alespoň trošičku pročistil věci, které nebyly jasné. Já vím, že mu vyčítají obhroublost jeho politiky a špatnou reprezentaci státu, ale on některé věci pojmenovává tak, jaké jsou, říká to natvrdo a je jen dobře, že někdo takový v tomto postu je. Je to lepší, nežli se pokrytecky schovávat za hezká slovíčka a hrát si na intelektuála. Je lepší vždy říkat, že jedna a jedna jsou dvě, když to jsou opravdu dvě.“

... promluvila bych k voličům, aby si to dobře rozmysleli!

Herečka Zlata Adamovská byla dotazem ParlamentníchListů.cz zaskočena. „Jestli bude chtít Miloš Zeman kandidovat, tak ať kandiduje. To rozhodnou voliči. Já bych spíše promluvila k voličům, aby si dobře rozmysleli, jakého chtějí mít prezidenta. Tečka!“ řekla.

Na to, zda je Miloš Zeman přínosem pro naši zemi, ale již odpovídat nechtěla. „Myslím si, že jsou povolanější k tomu, aby hodnotili jeho politickou práci,“ uvedla.

Ani moderátorka, herečka a modelka Iva Kubelková nechce prý hodnotit, zda je Zeman pro společnost přínosem, ovšem i ona tvrdí, že je Zemanovým nezpochybnitelným právem zvážit, zda je pro něj prezidentská funkce i nadále přijatelná, a to hlavně z hlediska zdravotního.

„Každý politik, který je v nějaké vysoké funkci a lidé si ho zvolili, udělal něco, co je ku prospěchu, ale zároveň je mnoho věcí, které mohl udělat jinak. To platí i na Zemana. Nejsem ale nijak kontroverzní tvor, který by na pana prezidenta spílal,“ řekla Kubelková.

Herečka a politička Táňa Fischerová se k tématu Miloš Zeman již v minulosti vyjádřila pro ParlamentníListy.cz mnohokrát a z jejích slov přitom vždy vyplynulo, že Zeman není člověk, kterého by si měla česká společnost vážit. „Myslím, že nejde dobrým příkladem mravního člověka. A to je vše, co bych na jeho konto nyní uvedla,“ řekla v tomto směru Fischerová a podivila se nad tím, že se Zeman vůbec o věci opětovné kandidatury chce s někým „radit“. „On kandidovat bude, tady není vůbec o čem přemýšlet. Mně je to jasné a o jeho opětovné kandidatuře tak nepochybuji ani na vteřinku!“ dodala

Herec Václav Vydra byl velmi stručný. „Já mu přeji hodně štěstí,“ vzkázal Zemanovi.

„Já osobně si představuji roli prezidenta úplně jinak, než jak ji realizuje Miloš Zeman. Nicméně respektuji vůli voličů, kteří mu tu většinovou podporu dali, a dosavadní průzkumy veřejného mínění naznačují, že tu podporu ani neztrácí, dokonce ji získává ještě větší, nežli ji měl. Nevidím důvod, proč by se neměl o tuto funkci ucházet,“ zmínil spisovatel a publicista Ondřej Neff. Podle něj je ale přínos Zemana pro společnost velmi sporný.

Jurinová: Obdivuji, jak odolává tlaku...

„Nelíbí se mi házení špíny na něj, a to přestože jeho politiku neschvaluji. Myslím si totiž, že je vedena jinými zájmy nežli zájmy země. Pokud ale bude Zeman znovu kandidovat, pak určitě znovu zvítězí,“ dodal Neff s tím, že je škoda, že ČR nemá jinou výraznou osobnost, která by byla schopna se proti Zemanovi postavit.

Moderátorka, mediální poradkyně a dnes již někdejší starostka města Sadská Eva Jurinová k dotazu, zda by měl Zeman opětovně usilovat o Pražský hrad, uvedla jednoznačné: Ano. „Z hlediska domácí i zahraniční politiky přínosem určitě je,“ myslí si. Na Zemanovi obdivuje hned několik věcí. „Upřímně obdivuji, jak odolává veškerému tlaku, a nejen svých odpůrců. V každém případě je Miloš Zeman charismatická osobnost. Je vzdělaný a vynikající rétor. Ovšem na to, jak je rozvážný a diplomatický, se občas dopustí vyjádření, které mu zbytečně škodí. Nicméně s ním není nuda a další případní protikandidáti to nebudou mít jednoduché,“ odvětila Jurinová na další dotazy ParlamentníchListů.cz.

Režisér a vysokoškolský pedagog Jiří Svoboda míní, že v naší společnosti není momentálně nikdo, kdo by byl schopen Miloše Zemana nahradit v jeho postu i v politice, která není bezpodmínečně konformní vůči EU a která dbá o nezávislost ČR třeba tím, že ji orientuje do více směrů mezinárodní politiky. „Já jsem s Milošem Zemanem o jeho kandidatuře hovořil již před časem a řekl jsem mu, že pokud mu to zdravotní stav dovolí, tak ať do toho jde. V tuto chvíli bych mu určitě řekl to samé. On má totiž dost energie na to, aby to zvládl,“ dodal na toto téma Svoboda.

ParlamentníListy.cz se dovolaly i dvěma operním pěvcům – Evě Urbanové a Štefanu Margitovi.

„No comment,“ uvedla ale na všechny otázky Urbanová. „Už jsem mnohokráte novinářům říkal, že politické věci nekomentuji. Nikdy!“ odrazil dotazy Margita.

„Proč ne? Miloš byl a je přínosem. A to by tak mohlo vydržet i v budoucnu,“ odvětil na otázky redakce zpěvák Václav Neckář.

Horáček? Jak trapný!

K tématu se vyjádřil i kontroverzní publicista a antikomunistický aktivista Jan Šinágl. „Podle mne by měli kandidovat na tuto funkci ti nejschopnější. A býti nejschopnějším neznamená jenom býti schopen, ale i býti zdravý. Jenže zdravotní stav prezidenta Zemana nedává žádnou jistotu, že bude schopen čelit tomu, co se na nás může řítit. Není to tedy o jeho schopnosti nebo neschopnosti,“ uvedl Šinágl.

Podle něj ale Zeman není rozhodně žádným požehnáním pro Česko. „To si fakt nemyslím. Upřednostňoval bych do této funkce třeba ředitele organizace Člověka v tísni Šimona Pánka anebo předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, ale rozhodně by to nebyl pan Michal Horáček, za koho bych nějak orodoval. On totiž neumí mluvit, jeho vystoupení na Staroměstském náměstí loni v říjnu bylo doslova trapné. A navíc ta jeho minulost! Ta je neslučitelná s rolí prezidenta. Kdo ale nakonec bude prezidentem, tak o tom stejně rozhodnou média. Ta totiž mají v mnoha věcech rozhodující roli,“ dodal Šinágl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…