Ilegálních cizinců je tu čím dál víc. Přijíždějí sem už i Saúdové a Čečenci

06.02.2014 14:25

Počet nelegálně pobývajících cizinců v České republice loni mírně vzrostl. Policie odhalila 4135 ilegálních cizinců, v roce 2012 to bylo zhruba o 550 méně. Jde nejčastěji o Ukrajince, Rusy a Vietnamce. Novinářům to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Ilegálních cizinců je tu čím dál víc. Přijíždějí sem už i Saúdové a Čečenci
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu
reklama

Odhaleno bylo zhruba 900 neoprávněně pobývajících Ukrajinců, přes 500 Rusů a přes 300 Vietnamců. Dále to byli občané Libye, Kuvajtu, Slovenska nebo Saúdské Arábie. Podle Majera byl problém zejména v tom, že cizinci zůstali na území České republiky i poté, co jim vypršela platnost víza. Povolený pobyt má na českém území celkem zhruba 440 tisíc cizinců.

Policie zkontrolovala 12 milionů lidí

Policisté také vloni zaznamenali trend, že se cizinci přijeli léčit do tuzemských lázní a pak v zemi zůstali. Problém byl také se studenty ze Saúdské Arábie, kteří získávali živnostenské oprávnění a místo studia podnikali," podotkl Majer.

Počet cizinců, kteří byli na území ČR odhaleni při kontrolách v ubytovnách a podobných zařízeních, vzrostl o 498 na 3974. Počet nelegálních překročení schengenské hranice na tuzemských mezinárodních letištích se meziročně zvýšil o 60 na 179. Podle Majera byli na letištích odhaleni zejména Rusové, Albánci a Ukrajinci. Na pěti českých mezinárodních letištích policisté zkontrolovali asi 12 milionů lidí.

Pro Afričany jsme tranzitní zemí

Česko je podle policistů cílovou zemí zejména pro cizince z východní Evropy. Pro imigranty z afrických zemí jako Kuvajt nebo Libye je ČR hlavně tranzitní zemí, přes kterou putují do dalších států. Často jsou migrující cizinci zachyceni v mezinárodních vlacích z Vídně nebo Budapešti.

Tuto trasu podle policistů loni využívali například Čečenci, Syřané a Pákistánci, kteří směřovali do Německa nebo Skandinávie. Novým trendem byla zvýšená činnost ruských státních příslušníků, především čečenské národnosti, kteří se přes Bělorusko dostávali na hranice s Polskem. Tam žádali o poskytnutí mezinárodní ochrany a následně se za pomoci převaděčů snažili dostat do cílových zemí," uvedl vedoucí oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimír Takáč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…