Imám z předměstí Paříže: Tužka proti kalašnikovu, to není možné!

10.01.2015 11:45

Jak na středeční brutální útok v redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo, po kterém zůstalo dvanáct mrtvých, reaguje muslimská menšina žijící na problematických předměstích Paříže, nám dávají nahlédnout Lidové noviny. Místní imám tu obhajuje svobodu slova. „Není možné, aby jeden měl v ruce tužku a druhý kalašnikov.“

Imám z předměstí Paříže: Tužka proti kalašnikovu, to není možné!
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Jejich zpravodaj popisuje, že například v předměstí Drancy hlídají policisté mešitu, aby předešli případným násilným útokům, které se po středeční tragédii objevily na několika místech Francie. Mešita byla ale v pátek otevřená a odbývaly se pravidelné modlitby. „Věřící jsou vyděšení. Jsou ale také rozčíleni na ty barbary, kteří se ohánějí náboženstvím. Mají i strach před dalším násilím, včera už byly napadeny některé mešity,“ řekl pro LN tamní klerik Hassen Chalghoumi, který je zároveň předsedou Konference francouzských imámů.

I on se podle zjištění deníku chystá na velkou nedělní demonstraci a očekává, že tam bude mnoho představitelů pařížské muslimské komunity. „Někdo, kdo používá zbraně k zabíjení lidí, nemá pranic společného s islámem,“ tvrdí a horuje za svobodu slova. „Ta je pro mě svatá. Člověk může s některými články nesouhlasit, to je ale vše. Není možné, aby jeden měl v ruce tužku a druhý kalašnikov.“

Největší problém je nezaměstnanost

Na zmíněném pařížském předměstí si situaci vcelku pochvalují i představitelé radnice. Na stavbu mešity půjčila radnice místní komunitě peníze. Šlo prý o vzájemně výhodnou dohodu. „Důležité je, že město teď může ovlivnit, kdo v mešitě káže a má tak případné radikální muslimy pod kontrolou,“ vysvětlil pro deník šéf kabinetu zástupce starosty. Připustil však, že i tam se objevily případy radikálních muslimů, kteří odešli do Sýrie. Vysvětlil však, že šlo o lidi, kteří se vyčlenili z místní komunity a začali navštěvovat mešity v jiných městech.

V Drancy je islám nejrozšířenějším náboženstvím a v sedmdesátitisícovém městě je největším problémem nezaměstnanost. Ta dosahuje 17 – 20 procent a postihuje zejména mladé lidi. Místní obyvatelé odsuzují teroristický útok a jeden z nich LN vysvětlil, že vrazi novinářů nebyli opravdoví muslimové. Přestože některým dalším dotázaným se nelíbily karikatury časopisu Charlie Hebdo, teroristický čin vesměs odsuzují.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…